25. Uçan Süpürge Milletlerarası Bayan Sinemaları Şenliği başladı

Bu yılki teması, “Kadınların Mirası” olarak belirlenen şenliğin açılış merasimi, Karum Alışveriş Merkezi çim alanda yapıldı.

Merasimin açılışında konuşan sanatçı Türkan Şoray, 25 yıl evvel bayan ve sinemayla ilgili bir hayal kurduklarını lisana getirerek, “Hayalimiz, bayanlarımızın kültür ve sanat yoluyla kendilerini tabir etmeleri, bayan haklarını, bayanların yaşadığı eşitsizliği ve sorunları aktardıkları sinemalarla öne çıkmalarını sağlamaktı. 25 yıl içinde bu hayalimiz koskocaman bir gerçek oldu.” diye konuştu.

Şoray, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Kadın dayanışması olan bu şenliğin, birçok 25 yıllar devam etmesi dileğiyle şenliği açıyorum.” dedi.

Merasimde, “Uçan Süpürge Onur Ödülü”ne oyuncu Şerif Sezer layık görülürken, “Bilge Olgaç Muvaffakiyet Ödülleri” üretimci Anna Maria Aslanoğlu ile oyuncular Sevinç Yulaç ve Ayşenil Şamlıoğlu’na takdim edildi.

Oyuncu Nazlı Bulum’un, “Genç Cadı Ödülü”nü aldığı merasimde, Bayan Yapıtları Kütüphanesi’ne “Tema Ödülü” verildi.

Sunuculuğunu Uzman Dikinciler ile Şenay Gürler’in yaptığı açılış merasiminde, Allegra Ensemble kümesi da küçük konser verdi.

Açılış merasimine, kimi sanatkarlar ve siyasetçiler ile çok sayıda kişi katıldı. Merasimde yer alacağı duyurulan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu programa katılmadı.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen, 5 Haziran’da sona erecek şenlik kapsamında, ulusal ve memleketler arası alandaki 60’ı aşkın bayan sineması sanatseverlerle buluşacak.