29. Altın Koza Sinema Şenliği’nde Orhan Kemal Emek Mükafatları verildi

Adana’da bu yıl 29. kere düzenlenen Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği’nde Orhan Kemal Emek Mükafatları tiyatro ve sinema oyuncusu Zihni Göktay, makyaj sanatkarı, oyuncu ve müzikçi Suzan Kardeş ile Sinema İşçileri Sendikası’ndan Zafer Ayden’e verildi.

“KADRAJIN DIŞINDAKİLERİ İÇİNE ALACAĞIZ”

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun da katıldığı merasimde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, bir belediye lideri olarak misyonunun kadrajın dışında olanları görüp kadraja almak olduğunu söyledi. Karalar sanatın yasaklanmasını protesto ettiğini vurguladı. Bu anlayışımız paralelinde son periyotta konserleri birbiri arkasına iptal edilen Aleyna Tilki’yi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sahne almak üzere Adana’ya davet ettik” diye konuştu.

ÖDÜLLER…

Ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’dan alan tiyatro ve sinema oyuncusu Zihni Göktay, daima tiyatro mükafatı alırken birinci kez bir sinema mükafatı aldığını vurguladı.

Ödülünü şair Ataol Behramoğlu ve Orhan Kemal’in oğlu muharrir Işık Öğütçü’den alan makyaj sanatkarı, oyuncu ve müzikçi Suzan Kardeş de, set işçilerinin sıkıntılarını lisana getirdi. Sinema İşçileri Sendikası’ndan Zafer Ayden’in mükafatını ise DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu verdi. Ayden mükafatını alırken “Bu mükafatı iş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçi arkadaşlarım ve insanca bir hayat uğraşına hayatını veren tüm yoldaşlarımız için alıyorum” diye konuştu.

Çerkezoğlu, “Bizi karanlık günlerden, personel sınıfı, sanatın değiştiren gücü, müziğin coşkusu ve sinemanın ışığı kurtaracaktır” dedi.

Ödül merasimi gecesine, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Symphonic Project ve Zuhal Olcay da konserleriyle renk kattılar. Zuhal Olcay’ın Zihni Göktay’la Lüküs Hayat Opereti’nden bir müzik seslendirmesi ise gecenin sürpriziydi.

Geçtiğimiz yıl hayatını yitiren şenlik eski yöneticisi Kadir Beycioğlu’na adanan milletlerarası seçkide iklim değişimi ve yoksulluk temalarının işlendiği İtalya, İspanya, Hindistan, ABD, Birleşik Krallık, Almanya, İsrail ve Güney Kore üzere ülkelerden dünya şenliklerinin en düzgünlerinden oluşan 33 sinema bir hafta boyunca izleyici ile buluşacak.