AB’den Türkiye’deki sığınmacıların eğitimi için fon dayanağı

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya’nın Ankara büyükelçileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi.

Kızıltepe ilçesine geçen heyet, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Kaymakam Hüseyin Çam, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Demir ile Sıtkı Türkoğlu Ortaokulunu gezdi, öğretmen ve öğrencilerle görüştü.

Okul bahçesinde düzenlenen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesine (PIKTES) ait düzenlenen programda konuşan Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Dülger, projenin kıymetine dikkati çekerek, özellikle göç konusunun son yıllarda bütün dünyayı yakından ilgilendirdiğini söyledi.

“ORTAK HİSSİMİZ İNSANLARA YARARLI OLMAK”

Türkiye’nin, 2011 yılında yaşanan ıstıraplar sebebiyle Suriye’den gelen insanlara kucak açtığını söz eden Dülger, 2016 yılında PIKTES projesine başlandığında okullardaki süreksiz muhafaza altındaki öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğunu belirtti.

Dülger, “Bugün prestijiyle bu sayı 750 binlere ulaştı. Bilhassa temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu ahengin yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak hissimiz insanlara yararlı olmak, insanların memnunluğu ve refahını sağlamak. PIKTES (artı) ile devam edeceğiz. Bizim için tıpkı keyif ve memnunluk devam edecek. Güzel bir proje, bugün düzgün bir gaye için buradayız.” dedi.

530 MİLYONLUK FON TAKVİYESİ

AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Meyer-Landrut, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Meyer-Landrut, şöyle konuştu:

“Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye’de mesken sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir değer taşıyor. Türkiye’de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk devrine ilişkin eğitimin ne kadar değerli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleksel eğitim düzeyinde devam edecek olan eğitimin kıymetinin de altını çiziyor. Türkiye’ye ayrılan 6 milyar euroluk takviyenin 3’te biri eğitim çalışmalarının güzelleştirilmesi konusuna ayrılmıştır.

Bu da eğitime verilen değerin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çünkü 530 milyon avroluk ek fon dayanağı sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, paklık ve güvenlik vazifelileri olan 4 bin 500’den fazla çalışanın de dayanağını sağlamış oluyoruz.”

300 PREFABRİK OKUL

2025 yılının yaz periyoduna kadar PIKTES 2 kapsamında dayanaklarını sürdüreceklerini söz eden Meyer-Landrut, eğitim takviyesinin yalnızca PIKTES ile sonlu olmadığını, öbür hususlarda da takviyelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, “Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım dayanağı de veriyoruz. Böylece bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için dayanak sağlıyoruz. Bunlar devam edecek.” diye konuştu.

Meyer-Landrut ve büyükelçiler daha sonra okulda öğrencilerden oluşan halk oyunları grubunun gösterisini izledi.

 

KAYNAK: AA