Almanya Başbakanı Olaf Sholz: Rusya bu savaşı kazanmamalı

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Avrupa kıtasında tansiyon düşmüyor…

Birçok ülkeden Rusya’ya yönelik yaptırımlar arka arda geliyor…

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un gündeminde de Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş vardı.

AA’nın haberine nazaran; Federal Meclis’te konuşma yapan Avrupa Birliği’nin (AB) son yıllarda çeşitli zorlukların ve krizlerin üstesinden geldiğini, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın kuşkusuz bu zorlukların en büyüğü olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya yapılan silah yardımları: Tansiyonu tırmandırmaz

AB’nin kararlı ve birlik içinde hareket ettiğini söz eden Sholz, Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasını savunarak şu sözleri kullandı:

“Vahşice atağa uğrayan bir ülkeye kendisini savunmak için yardım etmek tansiyonu tırmandırmaz. Fakat bu saldırıyı püskürtmeye ve böylece mümkün olan en kısa vakitte şiddeti sona erdirmeye katkı sağlar.”


“Rusya bu savaşı kazanmamalı”

Transatlantik ittifakının ehemmiyetine değinen Scholz, “Hepimizin tek amacı var. Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna başarılı olmalı.” sözünü kullandı.

Scholz, Alman hükümetinin NATO’nun bu savaşın bir tarafı olmasına müsaade verecek hiçbir şey yapmayacağını yineledi.

“Yatırımlarımızın Avrupa genelinde daha uygun koordine edilmesi lazım”

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın öbür ülkeleri de güvenliklerini düşünmeye sevk ettiğini tabir ederek, birçok devletin savunmasına daha fazla yatırım yaptığını anımsattı.

Almanya’nın da savunmasına yatırımlarını artıracağını belirten Scholz, “Bir şeye dikkat edeceğiz. Savunma sistemlerimizin ve yatırımlarımızın Avrupa genelinde daha uygun koordine edilmesi lazım.” diye konuştu.

Scholz, teknolojik imkanların bir ortada kullanılması ve Avrupa savunma endüstrisinin birbirine daha da yakın olması gerektiğini belirtti.

Savaşın sona ermesinin akabinde Ukrayna’nın yine inşa edilmesinin milyarca avroya mal olacağını tabir eden Scholz, bunun için şimdiden dayanışma fonu kurulması için AB’de ön çalışmaların başlatılmasını istedi.

“Ukrayna’yı süratli ve pragmatik bir halde desteklemeye konsantre olmak istiyoruz”

Ukrayna’nın AB üyesi olmak için başvurduğunu anımsatan Scholz, AB Komitesinin bu hususta değerlendirmesini muhtemelen haziran sonunda açıklayacağını söz etti. Scholz, “Ancak (Fransa Cumhurbaşkanı) Emmaneul Macron’un üyelik sürecinin birkaç ay ve birkaç yılın sorunu olmadığına işaret ederken haklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden artık Ukrayna’yı süratli ve pragmatik bir halde desteklemeye konsantre olmak istiyoruz.” dedi.

“Batı Balkanlar, AB’ye aittir”

Ukrayna’nın AB üyeliğinin hızlandırılmasına karşı çıkan Scholz, “AB’ye giden yolda kestirme yolların olmaması Batı Balkanlar’daki 6 ülkeye karşı da adil olmanın gereğidir. Bu ülkeler yıllardır ağır ıslahatlar yapıyorlar ve iştirake hazırlanıyorlar. Onlara verdiğimiz kelamları tutmamız yalnızca bizim güvenilirliğimizle ilgili bir problem değildir. ” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, Batı Balkanlar’daki ülkelerin AB’ye entegrasyonunu her zamankinden daha fazla AB’nin stratejik çıkarları için de kıymetli olduğunu vurgulayarak “Batı Balkanlar, AB’ye aittir.” sözünü kullandı.

Güç tedariki konusunda AB ülkelerini dayanışma içinde olmaya çağıran Scholz, “AB seviyesinde asıl sorun, üye ülkelerde güç tedarikinde rastgele bir darboğaz olmamasını sağlamaktır. Bu, Avrupa dayanışmasının bir zorunluluğudur.” diye konuştu.

Scholz, bu nedenle Avrupa’da güç ağlarının genişletilmesi gerektiğini kaydetti.