Avrupa’nın akabinde ABD’de monkeypox (maymun çiçeği) virüsü alarmı

 Orta ve Afrika’da görülen ve endemik bir virüs olarak kabul edilen monkeypox yani maymun çiçeği virüsü Avrupa’nın akabinde ABD’de de tesirini gösterdi. Şimdi bir tedavisi bulunmayan hastalık, büyük kaygı yarattı. 

Tüm dünyada monkeypox ismiyle bilinen maymun çiçeği virüsü, Orta Afrika’dan sonra Avrupa’ya oradan da ABD’ye sıçradı.

Afrika bölgesinde ormanlık alanlarda rastlanan ve çoğunlukla kemirgenler ve yırtıcı hayvanlardan geçen virüse birinci olarak İngiltere’de rastlandı. Daha sonra da Portekiz ve İspanya’dan olay haberleri geldi.

Dün ise korkutan haber ABD’den geldi. Massachusetts’te yetkililer, yakın vakitte Kanada’dan seyahat eden bir şahısta, ender görülen maymun çiçeği hadisesine rastlandığını duyurdu. Sıhhat yetkililerinin, bu olayın Avrupa’daki küçük salgınlarla irtibatlı olup olmadığını araştırdığı vurgulandı.

AVRUPA’DAKİ OLAYLARLA İLİŞKİSİ ARAŞTIRILIYOR

ABD’deki sıhhat yetkilileri, soruşturma kapsamında İngiltere ve Kanada’daki yetkililerle temas halinde olduklarını söyledi. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerinden Jennifer McQuiston, “Bu noktada, Massachusetts hadisesini Avrupa’daki olaylara bağlayan rastgele bir bilgiye sahip değiliz” dedi.

Monkeypox sonucu ellerde ve bedenin her yerinde döküntüler oluşuyor

Monkeypox, grip gibisi semptomlarla tesirini gösterirken, akabinde lenf düğümlerinde şişme başlar. Daha sonra ise yüz ve bedende döküntüler görülmeye başlanır. Bu yüzden de ismine maymun çiçeği denmiştir. Afrika’da insanlara kemirgenler yahut küçük hayvanların ısırıkları yoluyla bulaşır ve çoklukla beşerler ortasında kolaylıkla yayılmaz.

VİRÜSÜN TEDAVİSİ BULUNMUYOR

Maymun çiçeği, çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelir.

Bununla birlikte, Avrupa’da yapılan araştırmalarda olayların eşcinsel erkeklerde daha fazla görüldüğünü belirterek, enfeksiyonun seks sırasında yayılma mümkünlüğünü araştırdıklarını vurguladı.

Şu an için seyahat hastalıkları kategorisinde yer alan virüsün şimdi kanıtlanmış, inançlı bir tedavisi bulunmuyor.

Maymun çiçeği virüsünün Orta Afrika ve Batı Afrika olmak üzere iki farklı genetik kümesi vardır. İnsanlarda görülen Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, Batı Afrika virüsüne nazaran daha şiddetlidir ve daha yüksek vefat oranına sahiptir.