Bakan Nureddin Nebati, TBMM’de “ihracatımız art geriye rekorlar kırıyor” dedi; CHP’li Ağbaba “Nebati’den masallar” cevabını verdi

TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’ye sunulan 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri bugün başladı.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelere başlamadan evvel, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sunum yaptı.

Nebati, “İhracatımız art geriye rekorlar kırıyor. İhracatçılarımızın global riskleri fırsata çevirme kabiliyeti ve girişimciliği sayesinde ihracatımız son yirmi bir ayın 19’unda aylık bazda rekor kırdı. 2022 yılı Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmıştır” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, yerinden “Nebati’den masallar, Nebati’den. Dolar 11,40’tı, 17 oldu 17 Nebati” dedi. CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk ise “Yüzde 200 enflasyonun sorumlusu sizsiniz, o yüzden ek bütçe getiriyorsunuz” ifadesini kullandı. Ağbaba ise “Rekorlar kırdınız rekorlar, tebrik ederiz. Enflasyon rekoru, dolar rekoru, talan rekoru…” dedi.

Bakan Nebati, “Neticede 2021 yılında 13,7 milyar dolara gerileyen cari süreçler açığı nisan ayı prestijiyle yıllık 25,7 milyar dolar olmuştur” dedi. Ağbaba ise yerinden “Yürü Nebati kim meblağ seni? Dünya rekoru kırıyoruz, dünya rekoru! Enflasyonda 6’ncıyız dünyada…” dedi.

Nebati, kelamlarına; “Daha evvel de belirttiğim üzere, büyümenin kapsayıcı olmasını çok önemsiyoruz” kelamları ile devam etti. Ağbaba ise “Hâlâ masal anlatıyorsun, masal” karşılığını verdi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan “Değerli milletvekilleri, Veli Ağbaba’yı Genel Merkezden çağırıyorlar. Arkadaşlar, rica ediyorum laf atmadan dinleyelim. Buyurun” dedi. Ağbaba ise “Sayın Liderim, fakat biraz gerçekleri konuşsun; faizi söylesin, enflasyonu söylesin, alım gücünü söylesin…” cevabını verdi.

MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRÜYORMUŞ…

Nebati, açıklamalarına “Enflasyon hem bizim hem de dünyanın büyük bir sıkıntısı. Bir taraftan güç ve besin başta olmak üzere emtia fiyatları artıyor, öbür yandan fiyatını kabul etseniz bile eseri bulamıyorsunuz. Haydi eseri buldunuz, konteyneri bulamıyorsunuz. Konteyneri buldunuz, gemiyi bulamıyorsunuz. Sonuçta tüm dünya bu karmaşanın bedelini enflasyon olarak ödüyor. Bunlara ilaveten, ülkemizde de başta döviz kurunun tesiri olmak üzere fiyatlama davranışlarındaki bozulmalar enflasyonu olumsuz etkilemiştir. Ülke olarak geçmişte enflasyondan çok çektik. İktidara geldiğimiz andan itibaren enflasyonla uğraş ettik ve muvaffakiyete ulaştık. Enflasyonun olumsuz tesirlerinin farkındayız. Enflasyonla uğraş konusunda gerekli deneyim ve donanıma sahibiz, çabamızı kararlılıkla sürdürüyoruz ve enflasyonu kısa bir müddet içerisinde düşürmeyi tekrar biz başaracağız” kelamları ile devam etti.