Bakan Soylu: 15 Temmuz’u Amerika yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla bir ortaya geldi. Pandemi periyodunda muhtarların büyük fedakarlıklar gösterdiğine değinen Bakan Süleyman Soylu, “Pandemi periyodunda dünya yaşlılarını meskende mevte terk etmişken, bizler filyasyon takımları ve VEFA gruplarımızla maaşından ilacına, pazar alışverişine kadar kapısına getirdik. Bu mevzudaki katkılarınız için müteşekkirim. Efendim muhtarın yaptığı işi bilgisayar yapıyor diyorlar. Oldu efendim, yardımı da bilgisayar götürsün o zaman” dedi.

Zeytindalı Harekatı

‘Bu harekatlar olmasaydı terör koridoru kuracaklardı’

Suriye’nin kuzeyinde harekatlar yapılmasa terör koridoru kurulacağını söyleyen Bakan Soylu, “Biz Zeytindalı Harekatı’nı yapmasaydık terör koridoru kuracaklardı. Yani bugün Pençe-Kilit Operasyonu’nun yapıldığı Hakurk’tan Zap’a kadar, oradan Afrin’e kadar terör koridoru kuracaklardı. Bunları kim kuracak? Amerika kuracak. Son üç yılda Amerika 2 milyar dolar terör örgütüne bizatihi kendi senatosundan yardım etti. Bırak senatoyu, Türkiye’den bir kurum terör örgütlerinden bir adedine bir yardım etsin bakalım Avrupa ve Amerika bizi çarmıha geriyor mu germiyor mu? Nasıl bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak istiyorum. PKK’ya ve PYD’ye Amerika tam tamına son 3 yılda 2 milyar dolar resmi yardım yaptı. Bunu kime nasıl izah edeceğiz? Kime nasıl anlatacağız? Hani müttefikimizdi? Orada terör koridoru kuracaksın, orada teröristi öldürüyoruz. Taziyeye giden kimdi? Amerikalı kumandandı. Sonra Amerikan Büyükelçiliği bizim şehitlerimiz için de kelam olsun diye, laf olsun diye bir ikiyüzlülük timsali olsun diye güya taziye bildirisi yayınlıyor. Neyle karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz lakin şunu söyleyeyim; biz Cumhuriyet’in birinci asrına gidiyoruz. Siz, biz, hepimiz. Biz her şeyi görüyoruz. Darbe gördünüz, yüzde 8 binlik gecelik faizler gördünüz, emekli maaşlarını almak için gece yarısı Ziraat Bankalarının önünde sabaha kadar beklenen kuyrukları bu ülkede yaşadık. Amerika’dan, Avrupa’dan bize parmak sallamalar gördük” dedi.

15 Temmuz gecesi

’15 Temmuz’u Amerika yaptı’

Bakan Soylu, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün gerisinde Amerika’nın olduğunu söz ederek, “Bu ülkede farklı siyasi görüşlere sahip olabilirsiniz. Fakat gazetelerin, televizyonların ülkenin siyasi parti önderlerine, başbakanlarına yaptığı muameleyi, hakaretleri, hükümeti düşürmek için ellerinden gelen bütün oyunları ve senaryoları daima birlikte gördük. Hanımlarına, kendilerine, eşlerine, ailelerine taarruzlarını daima birlikte gördük. Bunun gerisinde kim var? 15 Temmuz’u biz mi yaptık? 15 Temmuz’u FETÖ yaptı, gerisinde bal üzere Amerika var, bunu tekraren söyledim. Bu lafı mezara gidince söylemeyeceğiz. Bu iş her tarafıyla aydınlığa çıkmıştır. Şayet olmasa adamı orada saklamazdı, bize iade ederdi. Neyle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak için söylüyorum bunları” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin savunma sanayisi

‘Savunma sanayiinde yerlilik ve ulusallık oranı yüzde 80’e çıktı’

Soylu, “Eğer biz Zeytindalı Harekatı’nı yapmasaydık, şayet biz Barış Pınarı Harekatı’nı yapmasaydık bugün Afrin olmasaydı, ben bunu rahat bir biçimde söylüyorum, tarihimizde birinci kere Amanoslar tertemiz diyorum, bir tek terörist bile yok. Tendürek tertemiz diyoruz, bir tek terörist bile yok. Bunu neyle yaptık? Şayet Tayyip Erdoğan iktidara geldiği birinci günden itibaren savunma sanayiinde yüzde 20 olan yerli ve ulusallık oranını yüzde 80’e çıkarmamış olsaydı biz bunların hiçbirini bugün söyleme talihine sahip olmazdık” dedi.

Bayraktar TB2

‘Bize mühimmat vermek istemediler, kendimiz ürettik’

Bakan Soylu, Zeytindalı ve Barış Pınarı Harekatlarında Amerika, Almanya ve Kanada’nın silah ve mühimmat vermek istemediğini belirterek, “Biz Afrin’e girdiğimizde Amerika, Almanya, Kanada benim tankımı, silahımı, mühimmatımı kullanamazsın dedi. Biz sana bir daha mühimmat vermeyeceğiz dediler. Sanki biz bir ay içinde ne yapacağız diye telaş ederken, bir ay içerisinde Amerika’ya da, Kanada’ya da, Almanya’ya da gereksinim duymadan bizim ay yıldızlı mühendislerimiz onların bize üretmek ve satmak istemediklerini ürettiler. Ülkemizle, milletimizle ne kadar gurur duysak hakkımızdır” dedi.

Sınır güvenlik duvarı

‘Sınır güvenlik yolları inşa ediyoruz’

Bakan Soylu, Türkiye’nin güneyinde yaşanan terör devleti tehdidine değinerek, “Hatay’a, Gaziantep’e, Kilis’e karşı taraftan havan geliyordu. Beşerler ne yapacaklardı? Beşerler okula gidemeyecekti, üniversiteye gidemeyecekti, devlet fonksiyonsuz hale gelecekti. Orada 30 kilometrelik koridor oluşturmak istememizin temel sebebi ülkemizin güvenliğidir. Buna Türkiye Büyük Millet Meclisinde hayır teskeresi verirken derdiniz nedir diye, niye bunu sağlıyorsunuz, niye bunu istiyorsunuz diye bize sordular mı? Ben ülke insanımın güvenliğinin meşakkate girmesine nasıl seyirci kalabilirim? Bu nasıl daima olarak devam eder? Oradan daima havan atacaklar, Gaziantep’e, Kilis’e, Hatay’a kadar bütün çizginin tamamı havanla karşı karşıya kalacak. Orada yaşanır mı? Bunu tıpkı kendi bölgeniz için, burası için düşünün. Bu hudut için düşünün. Hudut için de şunu söyleyeyim; bu huduttaki güvenlik için bin 55 kilometrelik hudut çizgisini doğuda ve güneyde tamamladık. Yaklaşık 200 kilometremiz daha kaldı. 200 kilometrenin 110 kilometresini ihale ettik. Onun da kıymetli bir kısmını bitirdik. Yalnızca hudut sınırı yapmıyoruz. Güvenlik duvarı yapıyoruz, aydınlatma yapıyoruz, termal kameralar yapıyoruz, optik kuleler yapıyoruz. Kırklareli hududunda 48 tane optik kule var. Yunanistan hududunda 43 optik kule var. Tüm bunları yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Artık, önümüzdeki mayıs ayından itibaren bedeli ne olursa olsun buradaki güvenlik duvarlarını çabucak yapmaya başlıyoruz. Allah’ın müsaadesiyle doğu ve güneydoğuyu bitiriyoruz. Büyük ihtimalle mayıs-haziran ayında biter. O biter bitmez, çabucak buradaki güvenlik yollarını da tıpkı biçimde yapmaya başlayacağız. Genel programımızda bu halde devam etmiş olacak” sözlerini kullandı.