Balıkesir’de kar hissesi vaadiyle dolandırıcılık argümanı

Balıkesir merkezli olduğu öne sürülen bir firma tarafından bisiklet, motosiklet ve araba kiralama metoduyla kar hissesi vadedilerek dolandırıldıklarını tez eden vatandaşlar polise başvurdu.

İddiaya nazaran, G.T isimli bir kişi, Japonya’dan bir firma ile irtibat kurarak bisiklet, elektrikli motosiklet ve elektrikli araba kiralama yoluyla kurulan sistem üzerinden vatandaşlardan para topladı.

Yatırılan paralara son günlerde kar hissesi ödemesi yapılmamasından dolayı dolandırıldıklarını düşünen çok sayıda kişi emniyete giderek şikayetçi oldu.

Bunun üzerine harekete geçen takımlar, düzenledikleri operasyonla G.T’yi gözaltına aldı.

Başka vilayetlerden de çok sayıda vatandaşın dahil olduğu sistemin dün kapanması üzerine ziyan eden ve öfkelenen bir üye ise kelam konusu şirkete ilişkin iş yerine giderek taşla camlarını kırdı.

Olay yerinde giden polis takımları, emniyet şeridiyle etrafta güvenlik tedbiri aldı.

Altıeylül ilçesindeki iş yerinin önüne gelen mağdurlardan Hüseyin Dağgezen gazetecilere, kendisinin 1000 lira ziyanı olduğunu söyledi.

Bir arkadaşının 64 bin lira kredi çekerek sisteme yatırdığını ve şu an parasını alamadığını belirten Dağgezen, şöyle konuştu:

“Bu sistemde çok mağdur olan beşerler var, bence bu sistemin Japonya ile de bir alakası yok. Ben birinci başta 3 bin 600 liraya bisiklet aldım, baktım yarar getiriyor, elektrikli bisiklet de aldım. Şu anda yalnızca 1000 lira ziyandayım. Sistem onların dediğine nazaran bir siber atağa uğradı, bir mühlet sonra sistemi düzelttiler ancak daha sonra sistemi kapattılar. Cumartesi günü hiç kimse parasını alamadı.”