Boğaziçi mezun kümelerinden ortak ses: ‘Hasan Fehmi Topal istifa etmelidir!’

Boğaziçi Üniversitesi mezun kümeleri, üniversitenin genel sekreteri Hasan Fehmi Topal hakkında ortak bir açıklamaya imza atarak istifa davetinde bulundu.

Açıklamada, İngiltere’de Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp kümesine katılıp muhbirlik faaliyetinde bulunduğu sav edilen Topal için şu tabirler kullanıldı:

“Liyakat, dürüstlük, güvenilirlik ve güzel niyet üzere üniversitemizin temel kıymetlerini benimsemediği açık olan Topal’ın ve başta Naci İnci olmak üzere başka kayyumların üniversitemizde bir gün daha kalmasına tahammülümüz yok. Yurtiçi ve yurtdışı mezunları olarak, öbür kayyumlarla birlikte Hasan Fehmi Topal’ı derhal istifaya çağırıyoruz.”

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Geçtiğimiz şubat ayında, hukuksuz ve yöntemsiz bir dizi operasyon ertesinde, Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterlik vazifesine zirveden inme bir kararla getirilen Hasan Fehmi Topal’ın, bir yurtdışı mezun Whatsapp kümesine geçersiz isim ve mezuniyet bilgileriyle dahil olduğu ortaya çıktı.

Bilindiği üzere, yolsuzluk şüphelisi Faruk Yakaryılmaz’ın Bilgi Süreç Daire Lideri olarak işe başlaması sonrasında üniversite data ve sunucuları siyasi iktidara yakın özel şirketlerin erişimine açıldı. Yaşanan data güvenliği skandalına dair Whatsapp kümesinde yaptığı yazışmalarda ‘Ali Kemal’ geçersiz ismini kullanan Topal, mezunlara karşı tehditkar tabirler kullandı, onlardan istihbarat almaya çalıştı ve bilgi güvenliği skandalını deşifre eden akademisyenlere ve çalışanlara mesnetsiz suçlamalar yöneltti.

Liyakat, dürüstlük, güvenilirlik ve âlâ niyet üzere üniversitemizin temel pahalarını benimsemediği açık olan Topal’ın ve başta Naci İnci olmak üzere öbür kayyumların üniversitemizde bir gün daha kalmasına tahammülümüz yok. Yurtiçi ve yurtdışı mezunları olarak, öbür kayyumlarla birlikte Hasan Fehmi Topal’ı derhal istifaya çağırıyoruz.

Üniversite bileşenlerinin iradelerini hiçe sayan doruktan inme karar ve atamaları katiyetle kabul etmiyor, Boğaziçi Üniversitesi özgür, özerk ve iştirakçi bir yapıya kavuşana kadar gayretten vazgeçmiyoruz.

#KayyumlarGidecekBizKalacağız”

İmzacılar:

BÜİM, Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi

BOYUT, Boğaziçi Üniversitesi Yurtdışı Topluluğu

BÜMEDeğer, Boğaziçi İçin Değer

Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar

Berlin Boğaziçi Dayanışması

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Birleşik Krallık

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Amerika Birleşik Devletleri

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Kanada

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Avustralya