CHP’li Mehmet Bekaroğlu’ndan Fuat Oktay’a ‘Karaca ve Taranoğlu’ sorusu: ‘Suskunluğunun nedeni nedir?’

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Bekaroğlu, önergesinde şunları belirtti:

“Son günlerde yazılı, kelamlı ve görsel medyada; Marka Yatırım Holding Anonim Şirketi’nin  Sermaye Piyasası Kurulu’nda tahsisli ve bedelli sermaye artırım süreçleriyle ilgili olarak anılan kurum nezdinde para ve kurul karşılığı gerekli iş takibi süreçleri ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Şurası ve AKP MKYK üyesi, AKP Lokal İdarelerden Lider Yardımcısı Korkmaz Karaca’nın ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun isimlerinin yer aldığı, tez, haber ve yorumlar yer almıştır.

Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konseyi Üyesi ve AKP MKYK üyeliği AK Parti Lokal İdareler Lider Yardımcısı Korkmaz Karaca mevcut misyonlardan 30.08.2022 tarihi prestijiyle istifa suretiyle ayrıldığını kamuoyuna açıklamış bulunmaktadır. Yeniden medyada Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun da istifa ettiği, mevcut misyonundan ayrılmak zorunda kaldığı yahut vazifeden alındığı tarafında haberlere yer verilmektedir.”

Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • “Söz konusu haber, tez ve yorumlar gerçek mudur?
  • Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyeti Üyesi ve AKP MKYK üyesi ve Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Korkmaz Karaca’nın kelam konusu argüman ve yorumların medyada ağır olarak yer almasından sonraki istifası Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiş midir? Bu bahiste neden bir Cumhurbaşkanlığı açıklaması yapılmamıştır?
  • Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu hala Cumhurbaşkanı Danışmanlığı vazifesini yürütmekte midir? Kendisi istifa etmiş midir? Yahut vazifesinden alınmış mıdır? Bu mevzuda da neden bir Cumhurbaşkanlığı açıklaması yapılmamıştır?
  • Sayın Cumhurbaşkanının kendisine direkt olarak bağlı çalışan bu şahıslarla ilgili argüman, itham ve haberler konusundaki fikri kamuoyunca merak edilmesine rağmen Cumhurbaşkanlığı makamının bu husustaki suskunluğunun nedeni nedir? Sn. Cumhurbaşkanı bu tezlerle ilgili olarak bilgilendirilmemiş midir?
  • Medyada yer alan argümanların gerçek olup olmadığı konusunda ismi geçen şahıslar Korkmaz Karaca ve Serkan Taranoğlu hakkında Cumhurbaşkanlığı bünyesinde rastgele bir araştırma, inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? 
  • Böyle bir çalışma başlatılmamış ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ismi geçen bireyler hakkında gerekli araştırma inceleme ve soruşturma yapmak üzere başta Devlet Denetleme Kurulu’nu, öteki kontrol ve yargı organlarını harekete geçirmeyi düşünmekte midir?
  • Bazı tezlerin hakikat olup olmadığının araştırılması emeliyle kelam konusu olaylarda isimleri geçen Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konseyi Üyesi Korkmaz Karaca ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun kendileri eşleri ve velayetleri altındaki çocukları hakkında 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Gayret Kanunu uyarınca rastgele bir inceleme ve soruşturma yaptıracak mısınız?
  • Adı geçen şahıslar Cumhurbaşkanlığı’ndaki kelam konusu misyonları müddetince özel bölümde iş takipçiliği, danışmanlık vb isimlerle rastgele bir kar getirici faaliyette bulunmuşlar mıdır? Bu mevzunun da araştırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi incelemesi ile ilgili ünitelerini, Mali Cürümler Araştırma Kurulu’nu (MASAK) harekete geçirmeyi düşünüyor musunuz? 
  • Sayın Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı’ndaki birtakım danışmanlık ve siyaset heyeti üyeliklerine atama yaparken hangi kriterleri temel almaktadır? Bu takımlara atama yapılmadan evvel adayların özgeçmişi ve geçmiş periyot faaliyetleri hakkında bir araştırma yahut güvenlik soruşturması yaptırılmakta mıdır? Bu mevzuda objektif ve objektif ölçütlerin saptanması için rastgele bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
  • 06.09.2022 tarihi prestijiyle “Cumhurbaşkanı Danışmanı”, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı”, Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyesi” vb takımlarda toplam kaç kişi Cumhurbaşkanlığı’nda istihdam olunmaktadır? Bunlara 2018 Temmuz ayından itibaren fiyat, harcırah, konaklama masrafı, toplantı fiyatı, vb isimlerle yapılan ödeme ölçüsü nedir? Bunların kişi ve yıl bazında detaylı dökümü nedir?”