Çin’den şok yasak! 16 yaşın altındakiler bunu yapamayacak

Koronavirüs pandemisi sırasında dünya çapında canlı yayınlar büyük popülerlik kazanmıştı. Çin’in düzenleyici kurumları ise küçüklerin “fiziksel ve zihinsel sağlıklarını” korumak için ülkenin canlı yayın sanayisine katılmalarını yasaklamak için harekete geçti.

16 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE CANLI YAYIN YASAĞI!

Çin Ulusal Radyo ve Televizyon Yönetimi ve Çin Siber Uzay Yönetimi (CAC) dahil olmak üzere dört düzenleyici kurum tarafından yeni kararlar yayımlandı. Kararlar, siber ortamda reşit olmayan kullanıcıları müdafaayı güçlendirmek için amaçlıyor.

TRT Haber’in South China Morning Post’tan aktardığı habere nazaran; Çin’de 16 yaşından küçüklerin canlı yayın yapması yasaklanırken, 16 ila 18 yaş ortasındaki kullanıcılara ise canlı yayın yapmadan evvel ebeveynlerinden yahut velilerinden müsaade alma kaidesi geldi.

Yeni kurallarla çevrim içi bahşişlerde de düzenlemeye gidildi.

Düzenleyiciler tarafından yayınlanan bir açıklamada, internet platformlarının gerçek isimle kayıt kaidesini mutlaka uygulaması istenirken, reşit olmayanlara nakit yükleme, armağan satın alma ve çevrim içi ödeme üzere bahşiş hizmetleri sunmasının yasaklanması lisana getirildi.

“GENÇ MODU” DAVETİ

Düzenleyiciler ayrıyeten Big Tech olarak nitelendirilen teknoloji firmalarından, gençleri oyun bağımlılığından ve uygunsuz içerikten korumak için “genç modunu” iyileştirmelerini ve geliştirmelerini istedi.

Platformların gereklilikleri ihlal ettiği tespit edilirse tedbir olarak açıklanan yaptırımların uygulanacağının da altı çizildi.