Fatih Erbakan’dan ‘Erdoğan’ ve ‘ittifak’ açıklaması: ‘Teşkilat ve parti idaremiz mutmain olmadı’

Bursa’da bir otelde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Tekrar Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, partisinin aday ve seçim siyasetine ait yine açıklama yaptı.

İkinci tıpta Cumhur İttifakı’nın olası adayı Recep Tayyip Erdoğan’a dayanak açıklaması hatırlatılan Erbakan, “Sorulan bir soru üzerine bu türlü bir durumda ehven olarak ‘Tayyip Beyefendi düşünülebilir’ demiştik. Teşkilat, üyelerimiz ve parti idaremiz bu mevzuda mutmain olmadılar ve kabullenmediler. Bu bahiste önemli serzenişler geldi. Bu türlü olunca biz istişareye çok ehemmiyet veren bir yapıyız. Teşkilatımızın motivasyonu, üyelerimizin talepleri ve beklentileri parti idaremizin görüşleri bizim için son derece değerli bunun gerisinden bu görüşler alındıktan sonra en son bir karar olarak dedik ki biz kimsenin vebaline ortak olmayalım dedik. Biz bu türlü bir durumda her iki tarafa da takviye vermeyeceğiz. Yine Refah Parti’mizin üye sayısı ve teşkilatlanma düzeyi halkımızın göstermiş olduğu teveccüh hasebiyle seçim ikinci tipe kalırsa ikinci cinsteki adaylardan biri de Yine Refah Parti’mizin adayı olacaktır. Biz kendi kendimizi tercih etmiş olur kimseyi tercih etmek zorunda kalmayız” dedi.

“KENDİ ADAYIMIZLA GİDECEĞİZ”

Seçimde kimseye dayanak olmayacaklarını söz eden Erbakan, “Biz Kılıçdaroğlu’na da Tayyip Bey’e de dayanak vermek değil bu türlü durumda her iki tarafa da takviye olmamanın daha uygun olacağı noktasındayız. Bizim öncelikli isteğimiz kendi başımıza girmek, teşkilatlarımızın, seçmenimizin ve üyelerimizin bizden beklentisi bu tarafta ittifakta bulunmamızı istemiyorlar. Biz de birebir halde düşünüyoruz. Siyasette hiçbir şey yüzde yüz değildir. Seçime yakın vakitte oluşacak kaideler ve prensipler konusunda uzlaşılması çok değerli bizim Ulusal Görüş hareketi olarak. Yine Refah Partisi 3,5 yaşında ancak 50 yıllık geçmişi olan bir parti olarak her seferinde tabir ediyoruz. Ulusal Görüş’ün kırmızı çizgileri noktasında anlaşılması ve mutabakata varılması halinde lakin bir adım atılabilir, bunlardan ödün vermemiz mümkün değil. Bu olmadığı takdirde de rastgele bir ittifaka girme diye bir kaygımız olmaz. Şu andaki kurallar içerisinde biz kendimiz seçime girip kendi cumhurbaşkanı adayımızı kendimiz çıkartacağız” formunda konuştu.