Fenerbahçe Beko’da Dimitris Itoudis için imza merasimi düzenlendi

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Ekibi, 3 yıllık muahedeye vardığı başantrenör Dimitris Itoudis için imza merasimi düzenledi.

Ülker Spor ve Aktiflik Salonundaki imza merasimine başantrenör Dimitris Itoudis’in yanı sıra kulübün basketboldan sorumlu idare heyeti üyesi Sertaç Komsuoğlu, basketbol operasyonları genel yöneticisi Maurizio Gherardini, genel menajer Derya Yannier ve basketbol operasyonları yöneticisi Defne Patır katıldı.

Açılış konuşmasını yapan basketboldan sorumlu idare konseyi üyesi Sertaç Komsuoğlu, dönemi şampiyonlukla kapattıklarını lakin istedikleri sonuçları alamadıkları devirler olduğunu kaydederek, ”Özellikle EuroLeague’de Rus kadrolarıyla ilgili alınan kararlardan en çok etkilenen grup olduk ve maksadımızdan uzak kaldık. Fakat dönemi çok bedelli bir şampiyonlukla tamamladık. Bu değerli şampiyonlukta emeği olan tüm antrenörlerimize ve atletlerimize bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum. Artık yeni bir heyecanın temellerini atıyoruz. Avrupa’nın en bedelli markalarından birisi olan Fenerbahçe Beko’yu, Dimitris Itoudis ile buluşturmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bu muahedenin değerli antrenörümüz ve kulübümüz için iyi olmasını diliyorum. İdari yapılanmamızdaki birtakım değişikliklere de değineceğiz. Ailemizin uzun müddettir Fenerbahçe Genel Menajeri olan Maurizio Gherardini, yeni devirde basketbol operasyonları genel yöneticisi olarak misyon yapacak. Fenerbahçe Beko Gneel Menajeri yardımcısı Derya Yannier ise artık şubemizde genel menajerlik misyonunu üstlenecek. Yeni vazifelerinin güzel olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

‘ITOUDIS LİDERLİĞİNDE FENERBAHÇE BEKO’YU EN ÜSTTE GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Fenerbahçe’nin basketbolda Avrupa’nın en güçlü markalarından birisi olduğunu lisana getiren Komsuoğlu, ”Biz de bu kıymeti korumak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Umarız Itoudis’in liderliğinde, idari takımımızın her kademedeki güçlü yapılanmasıyla, Fenerbahçe Beko’yu en üstte görmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyetinin 100üncü yılında, cumhuriyetimizin parlayan yüzü olan Fenerbahçemiz, topluluğumuzun gücü ile her branşta kupaların ismi olacak” diye konuştu.

Jan Vesely’nin ayrılması durumunda formasının emekli edilip edilmeyeceğiyle ilgili gelen soruya Komsuoğlu, ”Bu tip kararları biz almıyoruz, idare şurası alıyor. Bunlar değerlendirilecektir. Fotoğraf netleşsin, bu soruya daha net karşılık verme talihi bulabileyim” karşılığını verdi.

‘BAŞKANIMIZ FENERBAHÇEMİZİN HER BRANŞTA BAŞARILI OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ İMKANI SUNUYOR’

Bütçe konusunda bilgi veren Komsuoğlu, ”Burada bilhassa liderimize ve idare heyetimize teşekkür etmemiz gerekiyor. Fenerbahçe’nin tekrar EuroLeague’de tezli olması ve Türkiye’de de şampiyonluğunu sürdürebilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı harcıyoruz. Önümüzdeki günlerde daha net yanıtlar vereceğiz. Sayın liderimize bir defa daha teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 100üncü yılında tüm branşlarda Fenerbahçemizin başarılı olması için her türlü imkanı sunuyor, kendisine teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

PROJELER HAKKINDA

Fenerbahçe’de yöneticiyseniz her vakit bir baskı vardır üzerinizde diyen Komsuoğlu, ”İdari grubumuza ve hocamıza inanıyoruz. Fenerbahçe Basketbol Şubesi olarak yalnızca şampiyonluklar için yatırımlar yapmıyoruz. Türkiye’nin birinci basketbol müzesini tamamladık. Açılış için yeni dönemi bekliyoruz. Altyapıya çok önemli yatırım yaptık. Fenerbahçe Beko’ya alternatif olacak oyuncuların yetişeceğine inanıyoruz. İnşallah gelecek döneme tekrar genç oyuncularımızın kalacağı bir misafirhaneyi de bitireceğiz burada. Yalnızca bugüne değil, geleceğe de yatırım yapıyoruz. Bunları Fenerbahçe Beko’nun canlanışı olarak görebilirsiniz” biçiminde konuştu.

MAURIZIO GHERARDINI: ARTIK YERİMİ DAHA GENÇ PROFESYONELERE BIRAKMA VAKTİ GELMİŞTİ

Fenerbahçe Basketbol Operasyonları Genel Yöneticisi Maurizio Gherardini, Itoudis’e güzel geldin diyerek kelamlarına başlarken, ”Derya’ya da yeni vazifesinde muvaffakiyetler diliyorum. Artık yerimi daha genç profesyonellere bırakma vakti gelmişti. Itoudis’in başarılarından bahsetmeme gerek yok. Kendisini bir müddettir tanıyorum. CSKA’da sahiden çok başarılıydı, bu muvaffakiyetler tesadüf değildi. Banvit’e de çok büyük muvaffakiyetler yaşattı. Kendisine tekrardan Fenerbahçe ailesine beğenilen geldin diyorum” dedi.

DERYA YANNİER: 7/24 BAŞARILARA ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier, yaklaşık 1 sene evvel Fenerbahçe ailesine katıldığının altını çizerek, ”Unvan değişebiliyor lakin ben birinci günden beri olduğu üzere, bundan sonra da birebir formda Fenerbahçe Beko’yu en üst düzeye taşımak için gücümü harcıyor olacağım. Tüm idare konseyimize, başta liderimize, bana bu vazifesi verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Gherardini’ye bana bu yolu açtığı için özel bir teşekkür etmem gerekiyor. Kendisi tahminen Avrupa’nın, tahminen dünyanın sayılı spor yöneticilerinden birisi. Onunla bu vazifede birlikte çalışacak olmak büyük bir gurur. Itoudis çok pahalı bir koç. Bunun yanında da çok bedelli bir insan. Kendisinin önderliğinde yeni 3 yıllık süreçte, Fenerbahçe’nin layık olduğu Avrupa’nın en üst yerine taşımak için çalışacağımızı söyleyebilirim. Bugünden itibaren 7/24 başarılara ulaşmak için çalışacağız. Fenerbahçe taraftarını gururlandıracak tabloyu ortaya çıkarmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız” açıklamasını yaptı.

İÇ VE DIŞ TRANSFERDE SON DURUM

Dış ve iç transferdeki gelişmelerle ilgili gelen soruya Yannier, şu cevabı verdi: Wilbek’in ve piyasadaki birçok oyuncuyla temas halindeyiz. Kolay bir süreci yok. Mevcut grubuyla devam eden bir kontratı var. En az bir ekip daha çok önemli formda fotoğrafın içerisinde. Bu transfer için elimizden gelen fedakarlığı yapmaya çalışıyoruz. İdaremizde de bize çok dayanak oluyor. Şu an için net bir durum yok, önümüzdeki günlerde netleşir. Bahis Fenerbahçe olduğu vakit beşerler isimleri ortaya atmayı da seviyorlar. Diğer bir isimle ilgili ayrıntı vermeyeyim. Birçok oyuncuyla görüşmemiz var. En güzel kimyayı sağlamaya çalışıyoruz. Yanlışsız kimyayı, karakter manasında oluşturabilmek değerli. Jan Vesely bu ailenin 8 yıldır çok değerli bir modülü. Her şeyin başında burayla özdeşleşmiş bir oyuncu. Vesely ile oldukça bir müddettir temastayız. Geldiğimiz noktada karar büsbütün onda. Muhakkak bir müddet geçtikten sonra tıpkı yerde, insan farklı kararlar vermek isteyebiliyor. Bizim için çok kıymetli bir oyuncu, her türlü fedakarlığı zorladık lakin bize Jan’ın kendisi ve ailesi açısından vereceği karara hürmet duymak isteyecektir. Nando De Colo da kulübümüzün değerli kesimlerinden bir tanesi. Çok hoş kapattığımız bir dönem oldu. Her oyuncumuzla vedalaşmamız oldu. Nando ile temaslarımız devam ediyor. Doğal ki koçun teknik tahlili her şeyden kıymetli. Kontratı bitiyor ancak bizim için özel bir oyuncu. Kurallar, günler ne getirir bilmiyorum. 7/24 koçla temas halindeyiz. Koçun raporu bu formda olursa, biz kulüp olarak gerekeni yaparız. Önümüzdeki günler tüm bu soruların yanıtını getirecektir” diye düşünüyorum.

DIMITRIS ITOUDIS: ONUR DUYUYORUM

Başantrenör Dimitris Itoudis ise şunları söyledi: ”Onur duyuyorum. Çok şanslıyım. Misyonumun ve sorumluluğumun farkındayım. Fenerbahçe ailesine geldiğim için çok memnunum. Bana güvendikleri için idareye teşekkür ediyorum. Yüksek basın iştiraki da beni inanılmaz keyifli etti. Çalışma arkadaşlarımla Fenerbahçe’de tarih yazmak için buradayız. Elimizden geleni yapacağız. Neleri inşa etmek istediklerimizi biliyorum. Umarım Fenerbahçe ailesiyle daima birlikte bunu yapacağız. Bu salonda geçmişte çok fazla his yaşandı. Çok teşekkür ediyorum.”

OBRADOVIC VE PISTIOLIS İLE YALNIZCA İŞ ARKADAŞI DEĞİLİZ, AİLE DOSTUYUZ

Geçmişte yanında uzun yıllar çalıştığı Zeljko Obradovic ile karşı karşıya geldiğinin, bugün ise senelerce kendisinin yardımcılığını yapan Galatasaray Nef Başantrenörü Andreas Pistiolis ile karşı karşıya gelecek olmasının hatırlatılması üzerine Itoudis, ”İlişkiler alışılmış ki insani, çok hoş bir kıssa var Obradovic ile. Biz yalnızca iş arkadaşı değiliz, aile dostuyuz. Andreas (Pistiolis) ile de birebir. Onunla da aile dostuyuz. Rekabete gelince, rekabet daima olacak. Bunların hepsi büyük ekipler. Fenerbahçe, Partizanla oynayacak, Real Madrid ile oynayacak, Rus ekipleri döndüğünde CSKA, Unics, Zenit ile oynayacak. Rekabet daima devam edecek. Sonuçta herkes kazanmak için oynuyor. Ben Banvit’te vazife yaparken Obradovic’le karşılaştığımız birinci maçımız çok manalıydı, özeldi. Kendisiyle maçtan evvel yemek yemiştik, maç başındaki birinci hava atışını unutamıyorum. Çok manalıydı. Grubumla birlikte Fenerbahçe’nin başarısı için yarışacağız. Şampiyonluğu için Fenerbahçe’yi tebrik etmek istiyorum. Sarı mirası devamını getireceğiz” diye konuştu.

EN HOŞ KADROSU KURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Şu ana kadar iki transferleri olduğunu lisana getiren Yunan koç, ”7/24 çalışacağız bunun için. Artık resmi olarak buradayım, imzalar atıldı. Ben yeniyim şu anda. Oyuncuları tartışıyoruz. Biraz vakit gerekiyor. Taraftarlarımıza şu bildirisi iletebilirim, taraftarlar rahat uyuyabilir. Fenerbahçe çok güçlü gayeler için burada herkes için çalışıyor. İsimleri veremiyorum natürel ki. En hoş grubu kurmak için elimizden geleni yapacağız” sözlerini kullandı.

ÖNEMLİ OLAN AKSİLİKLERDE DİK DURABİLMEK

Dimitris Itoudis, ”Benim temsil ettiğim bir şey var. Kesinlikle düşebiliyoruz, başarısızlıklar olabiliyor. Ailede, işte, aşkta. Kıymetli olan bunlarda dik durabilmek. Sıkıntı olacağını bilerek devam etmek. Kupa kaldırmak değil yalnızca başarılı olmak. Asıl savaşlar kapı ardındaki savaşlardır. Melih Mahmutoğlu idmanda tahminen bir sürü atış kaçıracak fakat siz maçta attığı bir sayıyı göreceksiniz. Bu niyet biçimiyle devam etmemiz gerekiyor” biçiminde konuştu.

IŞIKLAR OYUNCULARIN ÜZERİNDE OLSUN

Antrenörler olarak gayelerinin oyuncuların performansına takviye vermek olduğunu kaydeden Itoudis, Işıklar onların üzerinde olsun. Benim bir ideolojim var. Kazanan bir grup kültürü yaratmak. Neyimiz var, neyimiz yok bunlara bakacağız ekibi inşa ederken. En değerlisi kimlik ve kimya olması. Roller çok kıymetlidir. Fedakarlık çok değerlidir. Birlik içinde, kimya içinde çalışacak bir grup oluşturmalıyız. CSKAda Hines savunmada çok uygundu, Milos da takviye oluyordu. Elimizde ne varsa ona nazaran ayarlama yapmamız gerekiyor. Burası benim ekibim değil. Milyonlarca taraftara sahip olan çok büyük bir kadro. Ne kadar süratli anlarlarsa, o kadar süratli adapte olurlar. Buraya bilet alıp gelen taraftarlara görmek istedikleri şeyi görmelerini sağlayacağız dedi.

Itoudis, Fenerbahçe ile görüşme etabında Zeljko Obradovic ile görüşüp görüşmediği sorusuna, Evet, konuştuk. Sıkça görüşüyoruz esasen. Ortamızda konuştuklarımız bende sır kalsın karşılığını verdi.

VESELY İÇİN BU BİR AİLE KARARIYDI

Takımdan ayrılma ihtimali olan Jan Vesely ile kendisinin de konuştuğunu lisana getiren Yunan başantrenör, Janın Fenerbahçe için nasıl bir mana taşıdığını biliyoruz. Kulübün verdiği teklif ve yaptığı fedakarlıkları da biliyorum lakin Jan için bu bir aile kararıydı. Tıpkı formda Nando ile de konuştuk. Geçmişte birlikte 5 yıl çalışmıştık, o da bir ortam değişikliği istemişti. Gherardini ile daima konuşuyoruz. Nando ile evvelden çalışmış olmam da elimizi rahatlatıyor. Wilbek’in ile de görüşmelerimiz sürüyor, olumlu düşünüyorum tabirlerini kullandı.

BURAYA HER GELDİĞİNDE TARAFTARIN TAKVİYESİNİ HİSSETMİŞTİM

Itoudis son olarak şunları söyledi ve kelamlarını noktaladı: 2014te Banvit ile imzaladığımda, buraya her geldiğimde taraftarın dayanağını hissetmiştim. Bazen geleceği varsayım edebiliyoruz. Kozmosta neler olacağı yazılıyor. Sizler sayesinde Fenerbahçe ailesine bildirilerimiz çok hoş bir formda iletilecek.

Konuşmaların tamamlanmasının akabinde Itoudis, kendisini 3 yıllığına sarı-lacivertli renklere bağlayan mukaveleye imza attı ve Fenerbahçe formasıyla foto muhabirlere poz verdi.