Firmaların önceliği e-ticaret

Salgın sürecinde KOBİ’leri en çok zorlayan hususların başında yüz yüze satışların azalması ve tedarik zinciri kesintileri geldi. Bu süreçte e-ticaret kanalları KOBİ’ler için en değerli öncelik haline gelirken, Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede pandeminin başlamasından bu yana daha fazla KOBİ online satış yapmaya başladı. KOBİ’lerin çoğunluğu, online yurtiçi satışları en büyük iş önceliği olarak sıraladı. Bununla bir arada, ihracat yapmak isteyen KOBİ’ler büyümek için daha kolay düzenlemelere, ve gümrük maliyetlerine muhtaçlık duyuyor. Ticaretin önündeki bu pürüzlerin azaltılması, yeni pazarlara erişimi artırarak işletmelerin ihracatlarını büyütmelerine imkan sağlıyor.

YEŞİL ÜRETİME AHENK SAĞLANMALI

Kadın girişimcilerin işletmelerinin online satış yapma olasılıkları daha yüksek olsa da başta finansal zorluklar olmak üzere farklı pürüzlerle müsabaka ihtimalleri bulunuyor. Bu bağlamda e-ihracat, cinsiyetler ortasındaki fiyat farkını da azaltmaya yardımcı olabilir. Avrupa’nın karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik attığı adımlar da KOBİ’leri ihracat noktasında yeni sürece ahenk sağlamak zorunda bırakıyor. Birden fazla KOBİ daha etraf dostu olmak istediğini söylüyor. Sürdürülebilir hizmetler ve materyaller sunan ortaklar ve tedarikçiler arıyorlar.

TÜRKİYE’DE TAKVİYELER KOSGEB ÜZERİNDEN

KOBİ’lerin büyüyen e-ticaret pazarlarından ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmaları için sağlanan dayanakların artırılması da e-ticarete atılan işletmelere büyük imkanlar sağlıyor. Bu noktada firmaların çeşitli eğitimlerle yetkinliklerinin de geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye özelinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) üzerinden firmalara hem e-ticaret hem de e-ihracat noktasında eğitimlerin yanı sıra çeşitli finansman imkanları sunuluyor. Atılan adımlarda memleketler arası pazarlar ve ticaret mutabakatları hakkında bilgi paylaşılıyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda ise KOBİ’lerin yararlanabileceği dijital araçlar konusunda farkındalığının artırılması ve e-ödeme, envanter, iade ve temassız teslimat idaresiyle ilgili zorluklara karşı dayanak sunulması gerektiği tabir ediliyor.

Gümrük süreci dijitalleşmeli

KOBİ’lerin ticaretini desteklemek ve hudut ötesi ticareti daha verimli hale getirmek ismine gümrük ve vergi tahsilat süreçlerini dijitalleştirilmesi adımlarına muhtaçlık duyuluyor. Ayrıyeten e-ticaret kanallarına kısa müddette ayak uyduran KOBİ’lere oluşabilecek siber tehditlere karşı da hazırlıklı olunması konusunda eğitimlerin verilmesi büyük değer arz ediyor.