Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu 22’nci Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi oldu

Vehbi Koç Vakfı tarafından her yıl takdim edilen Vehbi Koç Ödülü bu yılki sahibini buldu.

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu tarafından, Prof. Dr. Filiz Ali’nin başkanlığını yaptığı, Prof. Dr. Dikmen Gürün, Ersen Gürsel, Prof. Dr. Ahu Antmen ve Alin Taşçıyan’dan oluşan Seçici Kurul’un önerdiği adaylar arasından seçilen Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu; 22. Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi oldu. Genco Erkal ödülü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un elinden aldı.

Ömer Koç, Divan Kuruçeşme’de düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmasında “2023 fevkalade özel bir yıl… Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanının çok ötesinde ve Türkiye için hala tek geçerli yol olan çağdaş vizyonuyla kurduğu Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağız” dedi.

Ömer Koç konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Büyük Önder’in ‘Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reis-i cumhur olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız’ ve ‘Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata malik olamaz’ vecizeleri, O’nun Cumhuriyet değerleriyle özdeş muasır medeniyet algısını ve sanata, sanatçıya, kültüre verdiği desteği açıkça gösteriyor. Vehbi Koç Ödülü’nü böylesine anlamlı bir yılda, kültür ve sanat alanında duayen kabul edilen bir memleket sevdalısına ve kendisinin de kurucularından olduğu çok kıymetli bir sanat kurumuna takdim edecek olmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Seçici kurulumuz bu seneki ödülümüzü kıymetli tiyatro sanatçımız Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’na lâyık gördü. Kendilerini candan tebrik ediyorum.”

Genco Erkal ise ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün burada hakkımda öyle güzel şeyler söylendi ki gurur duydum, bana sadece teşekkür etmek kaldı. Ödül tanıtım filminde beni hak etmediğim ölçüde göklere çıkaran dostlar, sağ olsunlar, var olsunlar. Bu ödülle 64 yıllık sanat hayatımın doruk noktasına ulaşmış gibiyim. Beni bu ödül için öneren seçici kurul üyelerine de kocaman bir teşekkür borçluyum. En büyük teşekkür tabii ki Vehbi Koç Vakfı’na. Bana layık görülen bu çok değerli ve saygın ödül için Vehbi Koç Vakfı’na yürekten teşekkür ediyorum” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir