Güneydoğu Anadolu’dan depreme rağmen tarihi ihracat rekoru

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Bölgenin temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bölgede depreme rağmen ihracat yüzde 36.8 oranında artışla 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayı rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ‘’Temmuz ayı ihracat rakamlarımıza aylık baktığımızda olumlu bir tablo hâkim. Bölge ihracatımız %36,8 oranında artarak 1,2 Milyar $ olarak gerçekleşirken bölgenin önemli ihracat kenti Gaziantep’in ihracatı ise Temmuz ayında %48’lik artış ile 1 Milyar $ oldu. Gazi şehrimiz ve bölgemiz depreme rağmen bu rakamlarla tarihindeki en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşmış durumda. Ocak-Temmuz döneminde ise bölgemizden 6,5 Milyar $, Gaziantep’ten ise 5,7 Milyar $ ihracat kayda alınmıştır’’ dedi.

Bölgeden 194 ülkeye ihracat

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında ön plana çıkan ülke grupları arasında Ortadoğu ülkelerinin %39,1’lik payla ilk sıradaki yerini koruduğunu belirten Başkan Kileci sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’AB Ülkeleri %15,6’lık payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise %14,9’luk payla üçüncü sırada bulunuyor. 2023 yılının Ocak-Temmuz döneminde 194 ülkeye ihracat yapıldı. Ocak-Temmuz ayı ihracat tablomuza göre; Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Kanada, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Libya ve İsrail Bölgemiz ihracatında ilk 10 sırada yer almaktadır.”

Maraş’ın ihracatı 563 milyon dolar

6 Şubat depremleri ile ciddi hasar gören Kahramanmaraş’ın dayanışma ve üretim faaliyetleriyle toparlanacağını vurgulayan Kileci “Kahramanmaraş’tan 86 ülkeye ihracat yapılırken ihracatta ilk 5 ülke sırasıyla İtalya, Mısır, Almanya, Bangladeş ve Bulgaristan oldu. Temmuzda 68,1 milyon $ ihracat gerçekleştiren Kahramanmaraş 7 aylık süreçte ise 563 Milyon $ ihracata imza attı.’’ diye konuştu. GAİB’e bağlı diğer illerin ihracat rakamları ise şu şekilde: Mardin 92,4 milyon dolar, Malatya 29,1 milyon dolar, Şanlıurfa 20,8 milyon dolar, Diyarbakır 19,4 milyon dolar, Adıyaman 12,8 milyon dolar ve Kilis 6,8 milyon dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx