Günlük Olarak Yaptığınız Bu 9 Şey Cildinizin Daha Süratli Yaşlanmasına Sebep Olabilir!

Günlük olarak yaptığınız bu şeylere dikkat ederseniz cildinizin yaşlanma sürecini biraz daha önleyebilirsiniz.

GÜLÜMSEME

Kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemek için gülümsemeyi bırakmalımıyız? Gerildiğinde cildinizdeki kolajenin azaldığı doğrudur. Ve evet, bu sahiden kırışıklıklara neden olur. Yani, büsbütün gülmeyi bırakmalı mıyız? Alışılmış ki değil! Zira gülmek gerilime karşı yardımcı olur ve gerilim de cildinizin yaşlanmasına neden olabilecek en büyük günlük faktörlerden biridir. Ayrıyeten gülmek eğlencelidir ve onsuz bir hayat düşünemiyoruz!

STRES

Stres, on yaş daha yaşlı görünmemize neden olabilecek en büyük etkenlerden biridir. Kortizol gerilim hormonudur ve bu cildinizdeki kolajeni etkileyebilir. Bu da cildinizin düzgünleşme kapasitesinin daha az verimli olmasına neden olur. Çok gülmek gerilim düzeyinizi düşürür, bu yüzden seçim size kalmış!

GÜNEŞ

Güneşin cildinizi nitekim etkileyebileceğini söylediğimizde muhtemelen size yeni bir şey söylemiyoruz. Fakat, gölgede kalsanız bile bunun hakikat olduğunu biliyor muydunuz? Güneş ışınları cildinize ziyan verir ve bu cilt yaşlanmasının temelini oluşturur. Bu, yıllarca güneşe maruz kaldıktan sonra görünür hale gelmez. Bu yüzden cildinizi her gün yüksek UV faktörlü bir gündüz kremi ile korumalısınız.

YİYECEK

Görünüşe nazaran cildimizi yiyerek sağlıklı hale getirebiliriz; Birtakım araştırmalar bunu göstermiştir. Güneşten korunmaya (ve münasebetiyle cildinize) yeterli gelen besin eserleri domates, karpuz, havuç, portakal ve ton balığıdır.

ŞEKERLER

Cildin yaşlanmasını yavaşlatmak istiyorsanız, çok şeker içeren besin eserlerinden kaçınmak en uygunudur. Bunun nedeni, şekerlerin, öbür şeylerin yanı sıra, cildiniz üzerinde olumlu bir tesiri olmayan kolajene kendilerini bağlamasıdır. Yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. ‘Yüksek glisemik indeks’ ne manaya geliyor? Glisemik indeksi yüksek besinler, bedeniniz tarafından süratle emilen ve işlenen şekerler içerir. Düşük glisemik besinler, yavaş şekerler içerir. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler de insülin düzeyinizi artırabilir ve bu da iltihaplanmalara neden olabilir. Cilt buna ince çizgiler göstererek reaksiyon verir.

YAĞLAR

Sağlıklı bir cilt için uygun yağlar değerlidir. Gereğince güzel yağlar yemezseniz, cildiniz erken yaşlanmaya başlayacaktır.

ISI

Kırışıklıklar ısınmadan da kaynaklanabilir. Elbette yaz aylarında ısıtmaya gereksiniminiz yok, fakat kış aylarında birden fazla insan ısıtmasını açacaktır. Bu tam olarak cildiniz için güzel değil. Kurutucu bir tesire sahiptir, bu da ince çizgilerin daha çabuk görüneceği manasına gelir.

UYKU YOKSUNLUĞU

Gece boyunca cildimizin uygunlaşmak için vakti vardır. Gece dinlenmeniz ne kadar kısa olursa, cildinizin güzelleşmesi için o kadar az vakit kalır. Sonuç? Kırışıklıkları daha çabuk alırsınız. Bu nedenle, yeterli bir cilt istiyorsanız gereğince uyuduğunuzdan emin olun!

ALKOL

Alkol cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Alkol cildinizi kurutur ve bu da kırışıklıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra alkol, cildinizdeki kolajenin parçalanmasına da yardımcı olur.