İGEPAR, 45 ülkeden iş insanını Antalya’da bir ortaya getirdi

2022 yılındaki ikili iş görüşmelerine (B2B) kaldığı yerden devam eden İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneği (İGEPAR), elektrik ve aydınlatma bölümünün ulusal ve küresel oyuncularını Antalya’da buluşturdu. Kuvvetli bir küresel konjonktürde ihracatçıya umut olduklarını lisana getiren İGEPAR Genel Lideri Fatih Yeşilyurt, önümüzdeki periyotta yeni tertiplere imza atacaklarının da muştusunu verdi.

İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneği (İGEPAR) Genel Lideri Fatih Yeşilyurt, geçtiğimiz ocak ayındaki ‘8. Global Tanıtım İhracat Günleri Satış Organizasyonu’nun akabinde, muştusunu verdikleri elektrik ve aydınlatma dalındaki ikili iş görüşmelerinin (B2B) ikincisini, 22-23 ve 24 Mayıs tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdi. 45 farklı ülkeden 200’den fazla iş insanını bir ortaya getirdikleri tertipte İGEPAR, ihracatta ‘yola devam’ derken, ihracatta sürdürülebilirlik için yeni tertiplerin da hazırlıklarına sürat kesmeden devam etme kararı aldı.

Türkiye’den 60 firma iştirak sağladı

Kuruldukları 2018 yılından bu yana toplam 9 farklı satış tertibinde şirket ve endüstriciler ile potansiyel alıcıları bir ortaya getiren İGEPAR, Antalya’da gerçekleştirdiği elektrik ve aydınlatma bölümündeki ikili iş görüşmelerinde ulusal ve memleketler arası çapta kıymetli B2B mutabakatlarına mesken sahipliği yaparken, Türkiye’den de 60 firma 45 farklı ülkenin temsilcileriyle bir ortaya gelme talihini yakaladı.

“Zorlu bir konjonktürden geçtiğimiz herkesin malumu. Böylesi bir ortamda da üreticilerimizle alım kümelerini birebir tabanda buluşturduğumuz için memnunuz. Buradan aldığımız geri bildirimler hem üreticilerimizin hem de ihracatçılarımızın yüzünü güldürdü. Epeyce başarılı geçen bu organizasyonumuzun akabinde, ayağımızı gazdan çekmeden Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te, elektrik ve aydınlatma kesimi ile alakalı çok daha geniş iştirakli bir tertip için kollarımızı sıvadık” diyen Yeşilyurt, hususla ilgili ayrıntılarını paylaşacaklarını aktardı.

“Üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Elektrik ve aydınlatma bölümünün akabinde, 2022 yılında züccaciye bölümü ile alakalı iki farklı tertip gerçekleştireceklerinin de muştusunu veren Yeşilyurt, Ticaret Bakanlığı’nın ihracatçılara sağladığı dayanakların ve sektörel derneklerin yaptığı tertiplerin pandemi sonrasında iktisada can suyu olduğuna şahit olduğumuz lisana getirdi. “Başarılı geçirdiğimiz bir 2021 yılının akabinde 2022 yılına da epey süratli başlamıştık. Antalya’daki bu ikili iş görüşmelerimizin iktisada ve ihracatımıza olumlu katkısını çok kısa bir müddet içerisinde göreceğimize inancımız tam. Türkiye’nin 2023 gayelerine ulaşabilmesi ismine İGEPAR olarak üzerimize düşen vazifeleri eksiksiz bir biriçde yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyen Yeşilyurt, bu şuurla hem üretici firmaların hem de yurt dışındaki müşterilerinin yanında olmayı sürdüreceklerini de kelamlarına ekledi.