iOS Andorid’i bir kez daha solladı!

Apple’ın iOS işletim sistemi, Android’e kıyasla yeni güncellemeleri cihazlara daha hızlı şekilde sunuyor. Bunun nedeni ise iOS’un, Android’in aksine, cihazlar arası üretici arayüzlerinde farklılık göstermemesi ve yeni sürümle uyum sağlama ihtiyacının olmaması. Bu durum, elbette, Apple’ın hem donanımı hem de yazılımı üreten bir şirket olmasının etkisiyle de güçleniyor.

Dolayısıyla, geçen Eylül’de yayımlanan iOS 16 sürümünün mevcut iPhone’larda %81 oranında kullanılıyor olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayabilir. Eğer son dört yılda piyasaya sürülen iPhone modellerini hesaba katarsak, bu oran %90’a çıkıyor.

Tüm iPhone’ların %81’inde iOS 16 aktif olarak çalışıyor. Mevcut iPhone’ların %13’ü (ve son dört yıl içinde satışa sunulanların %8’i) hâlâ iOS 15’i kullanıyor, geri kalanlar ise daha eski bir sürümü tercih ediyor.

iOS Andorid’i bir kez daha solladı!

Tabletlerde durum biraz daha farklı; tüm iPad’lerin %71’i şimdiden iPadOS 16’yı kullanıyor. Onu %20 ile iPadOS 15 takip ediyor. Son dört yılda piyasaya sürülen iPad’lerde iPadOS 16 %76 pazar payına sahipken, iPadOS 15 ise %18 ile onu takip ediyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Google’ın Nisan ayında yayınladığı en son verilere göre, geçen yıl Ağustos’ta duyurulan en yeni sürüm olan Android 13, tüm Android cihazların sadece %12’sinde kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx