İsrail Savunma Bakanı Gantz ‘Gazze’ye atağa devam’ buyruğu verdi

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine nazaran, Gantz, askeri ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı kıymetlendirme toplantısında, “Gazze Şeridi içinde bilhassa İsrail’e füze atılmasının engellenmesi için taarruzların devam etmesi” buyruğunu verdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun haberine nazaran de İsrail Ordu Sözcüsü Ran Kochav, “İslami Cihad’a karşı ağır bir uğraş içinde olduklarını, karadan ve havadan ağır atağa devam edeceklerini” belirtti.

İsrail Ordu Sözcülüğü ise yaptığı yazılı açıklamada, Gazze içinde İslami Cihad’a ilişkin üç askeri noktayı helikopterlerle vurduklarını duyurdu.

Öte yandan, Gazze’den İsrail istikametine füze atılmaya devam ediliyor.

Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot, Ibim, Nir Am üzere Yahudi yerleşim yerlerinde taarruz sirenlerinin çaldığı bildirildi.

İsrail ordusu, İslami Cihad’a ilişkin noktaları amaç alacağını belirterek, dün abluka altındaki Gazze Şeridi’ne başlattığı akına ikinci gününde de devam ettiğini duyurdu.

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail’in Gazze’ye düzenlediği akınlarda ortalarında 5 yaşında bir çocuk ve 23 yaşında bir bayanın da bulunduğu 12 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 84 sivilin yaralandığı tabir edildi.

İsrail’in dünkü taarruzlarında İslami Cihad’ın önde gelen yöneticilerinden Cabir et-Teysiri’nin öldürüldüğü bildirilmişti.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de İsrail’in akınlarına karşılık Gazze Şeridi’nin etrafı, Tel Aviv ve merkezdeki kentlere yanlışsız 160 roket fırlatıldığını duyurmuştu.