İsrail ve Yunanistan’dan ortak tatbikat

Yunanistan ve İsrail hava kuvvetlerinin Akdeniz’de ortak tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamayı İsrail Ordu Sözcüsü yaptı. Hava tatbikatına savaş uçakları ve tanker uçaklar katıldı.

İsrail ve Yunanistan hava kuvvetlerinin İsrail hava alanında ortak tatbikat gerçekleştirdiği açıklandı.

İsrail ordusu tarafından yapılan tatbikata ait yapılan yazılı açıklamada Yunanistan ve İsrail ortasında Savunma İşbirliği Programı 2022 çerçevesinde ikili hava tatbikatı “Frizis Damas 2022” gerçekleştirildiği belirtildi, tatbikat hakkında bilgi verildi.

Açıklamada “İsrail Hava Kuvvetleri’nin, Yunan ortağı ile İsrail semalarında, “gelişmiş hava muharebeleri dahil olmak üzere çeşitli senaryolarla başa çıkmak ve Yunan savaş uçaklarına havadan havaya yakıt ikmali gerçekleştirilmesi üzerine” tatbikat yaptığı belirtildi.

ORTAK ÇIKARLAR ÜZERİNE HAREKET EDİLİYOR

Açıklamada ayrıyeten “İki ülke hava kuvvetleri ortasında deneyim paylaşımı için taban ve fırsat oluşturduğu kaydedilen tatbikatın, İsrail ile Yunanistan ortasındaki iş birliğini ve ortak çıkarları teşvik etmede değerli bir nokta olarak görüldüğü vurgulanarak tatbikatın “iki hava kuvvetlerinin hava ve teknik takımlar için zorluk teşkil eden potansiyel operasyonel senaryolarla başa çıkma marifetine ek olarak, farklı senaryolar karşısında savaşa hazır olma yeterliliğini artırmaya da katkıda bulunduğu” kaydedildi.

İKİ ÜLKENİN BAŞBAKANLARI TELEFON İLE GÖRÜŞTÜ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile İsrail Başbakanı Yair Lapid telefon görüşmesi gerçekleştirildiği ve görüşmede Başbakan Miçotakis, İsrailli mevkidaşı Lapid’i misyona başlamasından ötürü kutladığı ve kendisine muvaffakiyetler dilediği belirtildi.

İKİLİ İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise  “İki başkan, güç alanı dahil olmak üzere Yunanistan ve İsrail ortasındaki iş birliğini derinleştirmeye devam etmenin gerekliliğini görüştü. Nizamlı ve yakın temas halinde kalma konusunda anlaştılar.” sözlerine yer verildi.

Tatbikata Yunanistan’a ilişkin sekiz  F-16 savaş uçağı,  İsrail Hava Kuvvetleri’ne ilişkin iki F-16 savaş uçakları, iki F-15I ve iki (2) F-15I tanker uçakları katıldı.