İstanbul Altın Rafinerisi ve Merkez Bankası iş birliği yaptı

Türk ekonomisindeki liralaşma stratejisi gayesine, yastık altı altınlarını açılan hesaplara yatıran vatandaşlar katkı sağlıyor.

İstanbul Altın Rafinerisi, FATSİS’i hayata geçiriyor

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), yastık altındaki altınların iktisada kazandırılmasına yönelik çalışmaları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile iş birliğine giderek vatandaşa yıllık altın bazında en az yüzde 3 ek getiri sunan Fiziki Altın Tasarruf Sistemi’ni (FATSİS) hayata geçiriyor.

KADSİS projesi genişledi

İAR’dan yapılan açıklamaya nazaran, daha evvel Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası, Ziraat İştirak Bankası ve Vakıf İştirak Bankası olmak üzere 5 kamu bankasının yanı sıra İş Bankası, Akbank, Emlak İştirak ve Denizbank’ın dahil olduğu 9 bankanın iş birliğiyle uygulamaya alınan KADSİS projesi genişletildi.

Yıllık altın bazında en az yüzde 3 ek getiri fırsatı

Buna nazaran, KADSİS kapsamında altınını gram altın olarak bankaya yatıranlar, dilerlerse FATSİS uygulamasına geçerek TCMB garantisi ile yıllık altın bazında en az yüzde 3 ek getiri fırsatı elde edecek.

İAR, potansiyel bankalarla görüşüyor

AA’nın haberine nazaran, KADSİS ile vatandaşlar, ellerinde bulunan fiziki altınları seçilmiş kuyumculardan oluşan 250’ye yakın Altın Değerleme Noktası’na (ADN) giderek gram altın olarak banka hesaplarına yatırabiliyor. İAR, şimdiye kadar gerçekleştirilen ve tek bir şikayet alınmayan bu sistemi genişletmek için potansiyel bankalarla görüşmeleri sürdürüyor.

Vatandaşlar Altın Değerleme Noktaları’na gidiyor

Bankalarla entegre çalışan sistem; daima, inançlı, sürdürülebilir, kolay ulaşılabilir özellikleri ile öne çıkıyor. KADSİS ile vatandaşlar, bankacılık sistemine entegre olan Fin-Tech alt yapısı sayesinde Altın Değerleme Noktaları’na giderek bankaların kapalı olduğu saat ve günlerde de altınlarını hesaplarına gram altın olarak yatırabiliyor.

TCMB ile yapılan iş birliği doğrultusunda, altınların bankadaki hesaplara gram altın olarak geçmesini takiben FATSİS uygulamasına geçilebiliyor. Bu kapsamda vatandaşlar, hesaplarındaki altınları Merkez Bankası garantisindeki FATSİS hesaplarında kur muhafazalı olarak değerlendirebiliyor ve yıllık olarak altın bazında en az yüzde 3 getiri avantajından faydalanabiliyor.

Kargo ile fiziki altın teslimi yakında devreye girecek

KADSİS ile vatandaşlar, banka hesaplarındaki altınlarını istediği vakit fiziki olarak geri alabiliyor. FATSİS uygulamasıyla da altın yatırımcıları, vade sonunda isterlerse TL hesaplarında biriken kur muhafazalı bakiyelerini alabileceği üzere vade başlangıcında yatırdıkları gram altınlarını üzerine eklenen yüzde 3 getirisiyle birlikte altın hesaplarında tutmayı tercih edebiliyor. Her 2 durumda da en az yüzde 3’lük getiri, TCMB garantisinde oluyor.

Altın yatırımcısının, dilediğinde muhtaçlığı kadar altını banka hesaplarından fiziki çekebilme talebine yanıt verecek olan altyapı çalışmalarının tamamlanmasına da kısa bir müddet kaldı.

Kargo ile fiziki altın teslimi yakında devreye girecek

Bu kapsamda, “www.kadsis.com” üzerinden vatandaşların banka hesaplarında bulunan altınlarından dilediği kadarının adreslerine kargo ile teslim edileceği fiziki altın teslim hizmeti devreye girecek. Ayrıyeten, Altın Değerleme Noktaları’ndan da gram altın olarak fiziki altın teslimini sağlayacak altyapı çalışmaları da kısa vakitte tamamlanarak uygulamaya geçirilecek.