İstanbul’da 5 milyon dolarlık dolandırıcılık savı

İstanbul Bayrampaşa’da bir döviz ofisinde çalışan Ahmet N., 15 Eylül Perşembe günü, 30 esnaftan topladığı yaklaşık 5 milyon dolar parayla ortadan kayboldu.

Esnaf Ahmet N.’ye ulaşamayınca, döviz ofisi yetkilisi Zafer B. ile irtibata geçti.

Zafer B., kendisinin de Ahmet N. hakkında şikayetçi olduğunu söyledi. Gözaltına alınan Ahmet N.’nin, ‘hizmet nedeniyle misyonu berbata kullanmak’ suçundan tutuklandığı belirtildi.

Esnaf mağdur

Mağdur esnaf ise yaklaşık 5 milyon dolarlık dolandırıcılıktan, sırf döviz ofisinin 30 yıllık çalışanı Ahmet N.’nin sorumlu olamayacağını sav ediyor.

Büro yetkilileri Zafer B., Necip B, ve Talha Ahmet B. hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık, itimadı berbata kullanma, zimmet’ hatalarından kabahat duyurusunda bulunan esnaf, paralarının geri verilmesini istiyor.

“Toplam 5 milyon dolar üzerinde bir paranın dolandırıldığını öğrendik”

Bayrampaşa Tekstilci ve Endüstrici İş İnsanları Derneği (BATİAD) Lideri Bekir Taner Ateş, yaklaşık 30 üyesinin dolandırıldığını belirterek, “Toplam 5 milyon dolar üzerinde bir paranın dolandırıldığını öğrendik. Burada ‘Bavul ticareti’ yapıldığı için, esnaf parasını bankalarla değil, 30 yıl itimat münasebeti kurduğu bu dövizciye bırakmış.

15 Eylül Perşembe sabahı da bu dükkanın açılmadığı görülmüş. Firma sahibi de, kendisini mağdur ettiğini beyan ederek 30 yıllık çalışanı hakkında hata duyurusunda bulunup, gözaltına alınmasını sağladı.” dedi.

Esnaf dava açıyor

Bekir Taner Ateş dolandırıldığı tez edilen esnaf üyeleriyle birlikte kabahat duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Burası resmi bir döviz ofisi. Bankada süreç yaptığınızda, orada bir usulsüzlük olduğunda banka çalışanı mı sorumlu olacak bundan yoksa banka sahibi mi.

Dolayısıyla muhatabınız bankadır. Bizim muhatabımız firma sahibi. Tüm üyelerimize dava açmaları konusunda tekliflerde bulunduk. Hepsi şu an davalarını açıyorlar, şikayette bulundular.” dedi.

“Yaklaşık 1 milyon lira verdim, kar emelli bırakmadım”

Tekstil atölyesi işleten Rafet Yılmaz, 57 bin euro yani 1 milyon TL para verdiğini söz ederek, “Buranın esnafıyım ben, bu şahısla devamlı çalışıyorduk. Ben buraya kar emelli bırakmadım. Vakit zaman benim param olmuyordu, ‘Ahmet 10 bin lira lazım’ diyordum, ‘Gel ağabey hallederiz’ diyordu. Biz bankadan faydalanamayız, muteber olduğu için paramızı burada tutmak istedik.

O bize yardımcı oluyordu, itimat sağlamıştı. Geçen hafta şüphelendik, yanına geldik bir sorun olmadığını, Cuma günü paralarımızın ödeneceğini söyledi. Sonra kapalı gördük ve karakola gittik. Bunu firmanın sahipleri yaptı, Ahmet yapmadı. Organize ettiler, sonra da kendi çalışanını avukatıyla birlikte şikayet edip karakola götürdüler.” diye konuştu.

“5 milyon 200 bin dolar buradaki döviz ofisine sığmaz”

Tekstil atölyesi işleten Yücel Uludağ, firma sahibini suçlayarak, “Yaklaşık 25 yıldır burada esnafım. 15-16 yıldır bu firmayı tanıyorum. Devir dönem döviz alıp verirdim. Son gün döviz olacaktım, 12 Eylül’de verdim, sonraki gün ödeme yapacağını söyledi. 100 bin lira verdim.

Sonraki gün geldiğimde döviz ofisinin kapalı olduğunu gördük. Çalışan çalışanın yaptığını söylüyorlar lakin 5 milyon 200 bin dolar buradaki döviz ofisine sığmaz. Bu para firmanın hesabındadır. Bunu yapan Zafer Bağdatlı’dır.” dedi.

“İnanmak istemedik fakat kapalı görünce üzüldük”

DHA’nın haberine nazaran; Ali Turan ise, “15 yıldır bu firmaya daima para bırakıyorum, güvenlik açısından burası güzeldi. 2 gün evvel arkadaşlarımız şüphelendi, inanmak istemedik lakin kapalı görünce üzüldük. Yapacak bir şey yok.” diye konuştu.