James Webb Teleskobundan cihanın en derin ve ayrıntılı fotoğrafı

Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu James Webb’in çektiği birinci büsbütün renkli fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafın, kainatın bugüne kadar çekilmiş en derin ve en ayrıntılı fotoğrafı olduğu belirtildi.

Dün Beyaz Saray’daki aktiflikle ABD Lideri Joe Biden’a verilen bilgilendirme sırasında James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği birinci büsbütün renkli ve bugüne kadar uzak cihanın çekilmiş en derin ve en ayrıntılı fotoğrafı paylaşıldı. NASA’dan yapılan açıklamada, James Webb’den alınan bu birinci fotoğrafın bugüne kadar uzak cihanın en derin ve en ayrıntılı fotoğrafı olduğu ve kızılötesinde şimdiye kadar gözlemlenen en soluk objeler de dahil olmak üzere binlerce galaksinin fotoğrafta yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, Webb’in, Yakın-Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen bu fotoğrafın, Webb’in ‘İlk Derin Alanı’ (First Deep Field) olarak bilinen galaksi kümesi SMACS 0723’ü 4.6 milyar yıl evvel ortaya çıktığı formuyla göstermekte olduğu belirtilirken, “Webb kozmostaki en erken galaksileri ararken, araştırmacılar yakında galaksilerin kütleleri, yaşları, geçmişleri ve bileşimleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlayacaklar” denildi. Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobundan gelen bu fotoğrafın, teleskobun birinci büsbütün renkli manzaraları ortasında olduğu ve gün içerisinde öteki fotoğrafların da yayınlanacağı söz edildi.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortasındaki memleketler arası iştirak olan James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık 2021’de Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan ESA’nın Ariane 5 roketiyle fırlatılmıştı. Yaklaşık 1 ay sonra Webb, Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzaklıkta olan maksadı ikinci Lagrange noktasına (L2) noktasına ulaşmıştı. NASA’dan paylaşılan bilgiler nazaran, teleskop ismini NASA ikinci yöneticisi olan ve Apollo’ya öncülük etmesiyle tanınan James E. Webb’den alıyor.