Japonya’da çok sıcaklar nedeniyle 7 kişi öldü

Japonya’da son 1 haftada çok sıcaklar nedeniyle 7 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 959 kişinin ise sıcak çarpması nedeniyle hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Japonya’da 1 ayı aşkın müddettir ülkenin farklı kesitlerinde tesirli olmaya devam eden çok sıcakların bilançosu artıyor. Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı Yangın ve Afet İdaresi Ajansı’nın bilgilerine nazaran, 14 Ağustos’a kadarki 1 haftalık mühlet zarfında 7 kişi sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki 5 bin 959 kişinin çok sıcak kaynaklı belirtiler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı açıklanırken, hadiselerin 3 bin 267’sini oluşturan hastaların 65 yaş ve üzeri olduğu kaydedildi.

ÖLDÜRÜCÜ SICAKLAR DEVAM EDİYOR

Günlerdir tesirini sürdüren çok sıcaklar ülkenin geniş kısımlarında bugün de devam etti. Termometreler Japonya’nın Tochigi eyaletinde 38,8 dereceyi gösterirken, Gunma eyaletinde ise 37,9 derece sıcaklık ölçüldü. Saitama’da 37,8 dereceyi bulan hava sıcaklıkları, Tokyo’nun merkezinde 36,4 derece oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) çok sıcakların tesirini sürdüreceğini belirterek, mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmama, klima kullanma ve bol su tüketme tavsiyesinde bulundu.

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı Afet İdare Ajansı, son olarak 7 Ağustos’a kadarki 1 haftalık müddette 5 kişinin çok sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurmuştu. 7 bin 218 kişinin sıcak çarpmasına bağlı semptomlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtilirken, hastaneye kaldırılanların 3 bin 982’sinin 65 yaş ve üstü olduğu söz edilmişti.