Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan davalar için Danıştay’da

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı açılan davaları bugün esastan görüşecek. Açılan davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken fesih kararının iptali için son karar bugün verilecek. Duruşma öncesi Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar da karar davaları için Danıştay’a geldi. Burada yapılan açıklamalarda, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganları atıldı.

KADIN 28.04.2022 09:44

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan davalar için Danıştay'da

Abone Ol google-news

İstanbul Sözleşmesi’nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesinin üzerinden bir yıl geçti. 20 Mart 2021 tarihinde feshedilen sözleşmenin 1 Temmuz 2021’de yürürlükten kalkması büyük tepki çekti. Kadın örgütleri, barolar, muhalefet partileri yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle Danıştay’da dava açtı.

Açılan davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken fesih kararının iptali için son karar ise bugün verilecek. Ankara Barosu, Diyarbakır Barosu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açtığı davaların da aralarında bulunduğu 10 dosyanın karara bağlanması bekleniyor.

‘SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ’

Türkiye’nin 73 barosundan 1000’den fazla kadın avukatın katılacağı duruşma öncesi, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Diyarbakır ve farklı illerden gelen çok sayıda kadın sabah erken saatlerinde Danıştay önünde toplandı. Bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganlarını attı.

Duruşma öncesi Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından yapılan basın açıklamasında, verilecek kararın Türkiye’de kendini üstün görenlerin hukukunun mu, hukukun üstünlüğünün mü hakim olacağına dair de belirleyici olacağı ifadelerine yer verildi

kadinlar-istanbul-sozlesmesi-nin-feshine-karsi-acilan-davalar-icin-danistay-da-1009093-1.

‘KADINLARIN HAYATI İLE DAHA FAZLA OYNAMAYIN’

Verilecek kararın önemine vurgu yapan kadınların açıklaması şöyle:

“Verilecek karar Türkiye’de kendini üstün görenlerin hukukunun mu, hukukun üstünlüğünün mü hakim olacağına dair de belirleyici olacak. Bizler, kadınlara karşı her türlü şiddetin ve başta kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’ların maruz kaldığı ev içi şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirten; devlete, şiddeti önleme ve mağduru koruma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Danıştay’dan olumsuz bir karar çıkması halinde bizler elbette ki hukuki ve siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Anayasa’ya aykırı olan bu Cumhurbaşkanı Kararı’nı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız. İç hukukta sonuç alamazsak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil uluslararası mekanizmaları harekete geçireceğiz. Kadınlara ve Türkiye’ye daha fazla zarar vermeyin, zaman kaybettirmeyin. Kadınların hayatları ile daha fazla oynamayın. Hukukun ve adaletin gereğini yapın.”

‘ANAYASA’YI ÇİĞNEYEMEZSİNİZ’

Burada yapılan açıklamalarda söz alan Eşik Sözcüsü Avukat Hülya Gülbahar da, “Bir kişinin kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nde çıkamazsınız. Kendi Anayasa’nıza bile karşı geliyorsunuz” diye konuştu.

Gülbahar, şunları söyledi: “Toplumun bütün kesimlerini ilgilenen sözleşmenin duruşması olacak. İstanbul Sözleşmesi demek kadınlar için, çocuklar için çok önemli. Gece yürüyüşü yaparak, Danıştay’ın peşinde koşarak İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çalıştık. Bir kişinin kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nde çıkamazsınız. Kendi Anayasa’nıza bile karşı geliyorsunuz. Bizim hayatımız ihraç edilen patates, domates değil. Anayasa son derece açık. Temel haklarla ilgili sözleşmeler Meclis kararıyla çıkılır. Bugün olumlu bir karar çıkmasını istiyoruz.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Sözleşmesi’nin 20 Mart 2021’de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile tek taraflı feshedilmesi sonucu birçok kadın hakları derneği, vakıf, siyasetçi ve avukat Danıştay’a başvurmuş; hukuka aykırı yapıldığını vurguladıkları fesih kararının iptalini istemişti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun