Kamu görevlilerine eşitlik duyarlı bütçe eğitimi

 

Kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin uluslararası uygulama örneklerinin değerlendirildiği eğitimler eşitlk perspektifinin ulusal ve yerel düzeyde politika oluşturma ve bütçeleme süreçlerinin tüm aşamalarına sistematik ve sürdürülebilir entergrasyonunu desteklemeyi amaçlıyor. Eğitimler, Birlemiş Milletler Kadın Biriminin yürüttüğü ve Avrupa Birliği ile ortak finanse ettiği Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi kapsamında gerçekleşti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı iş birliğinde yürütülen 3 milyon 300 bin Euro değerindeki proje ile Türkiye’de kamu plan ve bütçelerinin merkezi ve yerel düzeyde kadın erkek eşitliğine duyar hale getirilmesini hedeflerken kadınların güçlenmesini destekliyor.

Eşit bütçeleme

Eğitimlere katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, eğitimlerle ilgili şu şekilde konuştu:

“Politika, plan ve bütçelemelerin kadın erkek eşitliğini gözeterek oluşturulması, sosyal problemleri ve eşitsizlikleri kökten çözebilmemiz için çok önemli. Kamu bütçelemelerinin kadın ve erkeklerin üzerinde farklı etkileri var. Bu eğitimlerle hedefimiz bu etkiler üzerine tartışmak, kamu kurumları arasında kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme konusunda iş birlikleri oluşturarak eşit bütçelemenin anaakımlaştırılmasını sağlamak.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sağlık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Gülşah Uran ise eğitimlerin merkezi düzeydeki kamu kurumlarını bir araya getirdiğini ve kadın erkek eşitliği perspektifinin planlama ve bütçelemelerde anaakımlaştırdığına değinerek, “Proje kapsamında genel müdürlüğümüz kadın erkek eşitliği perspektifini tüm plan ve bütçeleme aşamalarına yerleştirmek ve bunun sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Önemli bir politika aracı

Kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin önemine değinen UN Women Programlar Direktörü Zeliha Ünaldı da “İmza müdahale alanlarımızdan biri olan kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme konusunda 2012 senesinden bu yana kamu kurumlarıyla iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kalıcı ve dönüşümsel sonuçlar görebilmek, kadınların güçlenmesini sağlayabilmek ve eşitsizliklerin kök sebeplerini ortadan kaldırmak için kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme önemli bir politika aracıdır” diye konuştu.

Kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme nedir?

Kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme; kadın ve erkeklerin farklı öncelik ve ihtiyaçlarını gözeten ve bu yaklaşımı planlama ve bütçelemenin tüm aşamalarına yansıtan bir strateji. Kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçelemenin nihai hedefi “kadınların ve erkeklerin eşit hak, fırsat ve imkanlara sahip olduğu bir toplum”.

Hedef 700 bin kadına ulaşmak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında, kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek amacıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi, yedinci yılında.

Kız Kardeşim Projesi, Türkiye genelinde 15-55 yaş arası, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi becerilerle donanarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini desteklemek hedefiyle 2015 yılından bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Kadınlara, kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetme, girişimcilik farkındalıklarının artması ve bilgi teknolojileri hizmetlerini doğru kullanmaya yönelik eğitim olanakları sunulan proje kapsamında ayrıca girişimci kadınlar, hibe programlarıyla destekleniyor. Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle devam eden “Yarınım Kız Kardeşim” çalışmalarıyla, öğretmenlere ve onların aracılığıyla yüz binlerce öğrenciye ulaşıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle kadın kooperatiflerine eğitimler verildi.

Yeni iş birlikleri

Proje yedinci yılına yeni iş birlikleri ile girdi. Akbank ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) de Kız Kardeşim Projesi destekçileri arasına katıldı. Akbank, hibe programına katılmaya hak kazanan işletmelere bankacılık işlemleri ve kredi konusunda avantajlar sunacak. Ayrıca, finansal danışmanlık hizmeti, avantajlı faiz oranı ile kredi kullanımı, uygun oranlarla POS kullanımı, özel bütçeli maaş teklifi gibi alanlarda destek verecek.

Proje kapsamındaki eğitim programını tamamlayan girişimci kadınların başarıları, TOBB ETÜ tarafından verilen sertifika ile tescillenecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan TOBB ETÜ ile eğitim içeriğinin güncellenmesinin yanı sıra daha fazla kadının eğitim alması konusunda da iş birliği yapılacak.

Etki alanımızı genişlettik

Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Operasyon Birimi Başkanı Evguenia Stoichkova, Kız Kardeşim projesinin, kadınların gerekli desteği gördüğünde neler başarabileceğine çok güzel bir örnek olduğunu söyleyerek, “Türk kadınları azimli, çalışkan ve her alanda gelişime açık. Geçtiğimiz yedi yılda Türkiye’nin 81 ilinde kadınlarla bir araya geldik. Paydaşlarımızla iş birliği içinde etki alanımızı daha da genişlettik. Bu yıl da hibe programımız kapsamında girişimci kadınlarımızın iş geliştirme süreçlerini desteklemeye devam edeceğiz. Projemizle bugün 429 bin kadının ekonomik hayata katılımına destek verdik. Kız kardeşlerimiz her gün yeni kız kardeşlerin hayallerinin gerçekleşmesi için ilham oluyor. Hedefimiz bu sayıyı yıl sonunda 700 bine çıkarmak” dedi.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ [email protected]