Konutunuzda tuvalet kağıdı varsa dokunmadan çöpe atın! Tüm bedeni baştan aşağı zehirliyor: Duyunca şok olacaksınız

Tüm konutlarda bulunan ve her alanda kullanılan tuvalet kağıtları aslında bedenimize en büyük ziyanı veren eserlerin başında gelmekte. Yumuşak dokusu ve kokusuyla sizi cezbeden bu eserler göründüğü üzere değil. Adeta zehir saçıyor! Hijyen emelli kullandığımız tuvalet kağıtlarının içeriğinde olan ziyanlı hususları duyunca şok olacaksınız. Bir daha konuta sokmayın! İşte tuvalet kağıtlarının bilinmeyen ziyanlı özelliği…

HER GÜN TEHLİKE ALTINDAYIZ

Ülkemizde sıkça kullanılan tuvalet kağıtları artık her alanda kullanılmakta. İş yerlerinde, okullarda, ofislerde… Hatta birden fazla insan tuvalet kağıdı olmadan tuvalete girmez bile. Lakin ne kadar tehlike içerisinde oluğumuzun farkında değiliz. Bunları duyunca şok olacaksınız.

HİÇ KİMSE BU ZİYANINI BİLMİYOR

Hijyen için kullanılan tuvalet kağıtları aslında zehir saçıyor. Birçok firma bu eserleri üretirken nasıl ve ne gayeyle ürettiğini paylaşmaz. Ama şirketler tuvalet kağıtlarının yumuşak olması için kimyasal olan ‘formaldehit’ kullanılıyor. Formaldehit, özel bölgeleriniz için tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Ayrıyeten gözünüzün, derinizin ve boğazınızın daha hassas hale gelmesine sebep olur.

HER TÜRLÜ KATKI UNSURUNU KOYUYORLAR

Tuvalet kağıtlarının en alımlı özelliği ise hoş kokmasıdır. Lakin bu parfümler alerjilerinizi tetikleyebilir ya da yeni bir alerji edinmenize neden olabilir. Bilhassa firmalar tuvalet kağıtlarını kokulu yapmak için yapay kokular kullanırlar. Bu yapay kokular hem özel bölgeniz pH istikrarı ile oynar hem de enfeksiyon kapmanıza yol açma tehlikesini barındırır. Tuvalet kağıdı seçiminiz üreme sisteminizin sıhhatini dahi etkileyebilir.

BU ZİYANLARINI DUYUNCA BİR DAHA KONUTA SOKMAYACAKSINIZ

Sizde geri dönüşümlü tuvalet kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Lakin tahlil buda değil. Geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı kullanımı şuurlu bir seçim üzere görünebilir, lakin içlerinde endokrin bozucuları olan Bifenol A yahut BPA barındırıyorlar. BPA, kimyasal olarak doğurganlık ve rahmin fonksiyonu için değerli olan östrojen hormonuna benzeridir. Östrojeni taklit ettiği için, BPA üreme sorunlarına yol açabilir. Hatta, tıp uzmanlarının bir aile kurmak isteyen bayanlara önerdiği birinci şey BPA’dan kaçınmalarıdır.

Tuvalet kağıdını özel bölgelerinizi temizlemek için kullansanız da, aradığınız paklık sistemi bu olmayabilir. Tahrişe sebep olmasının yanı sıra tuvalet kağıdı ile silmek, pisliğe ilişkin mikropları el ve tırnaklarınıza bulaşması demek oluyor. Taharet musluğu, paklık için daha tesirli bir yöntemken cildinizin de tahriş olmamasını sağlar.

İÇERİĞİ KİMYASALLARLA DOLU

Öte yandan tuvalet kağıtlarını beyazlatmak için firmalar bazlı kimyasallar kullanır. Bu kimyasallar, dioksin de dahil olmak üzere birçok toksik yan eser oluşturmak için ahşap ve öbür liflerdeki organik moleküllerle tepkiye girer. Klorlu tuvalet kağıdı, tüm kozmetik mendiller ortasında en yüksek ölçüde furan içerir… Ağartma yan eseri olan dioksin, insan imali en zehirli kimyasallardan biridir.