Memleketler arası Atom Gücü Ajansı, nükleer risklere karşı uyardı

Son devirde yükselişe geçen nükleer tehditlere karşı Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Atom Gücü Kurumu’ndan (IAEA) sert bir ihtar geldi.

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde konuşan IAEA Başkanı Rafael Grossi, “küresel nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için belirleyici bir noktaya gelindiği” ihtarında bulundu.

“Nükleer silahlar herkes için sorun”

Grossi, nükleer silahların yayılma risklerinin “herkes için bir sorun oluşturduğunu” söyledi.

İran’ın nükleer çalışmalarına değinen Grossi, Tahran idaresinin yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretimini de içeren aksiyonlarının, bu ülkenin komşularını nükleer programları hızlandırmaya teşvik edebileceğine dikkati çekti.

İran açıklaması

Wall Street Journal’ın haberine nazaran, Grossi, “Şu anda İran’ın komşularının en berbatından korkmaya başlayıp, buna nazaran plan yapabileceği bir durumdayız.” dedi.

Günümüzde İran’da olup bitenleri çok dikkatli bir halde takip eden ülkelerin olduğunu ve bölgede tansiyonun yükseldiğini savunan Grossi, bazı siyasi başkanların vakit zaman “İran’ın nükleer bir tehdit oluşturması halinde faal olarak nükleer silahlara başvurabileceklerine” dair tabirler kullandığını hatırlattı.