Mesken hapsine alınmıştı! Moskova’dan kurye kılığında kaçtı

24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlatılan savaş sonrası Rusya Devlet Lideri Putin, muhalefete karşı halini sertleştirdi. Batı medyası Ukrayna işgalini eleştiren çok sayıda kişinin gözaltına alındığını ve mahpusa atıldığını tez ediyor.

Putin’in Ukrayna’ya başlattığı savaşı eleştirdikten sonra konut hapsine alınanlardan birisi olan ‘Pussy Riot’ grubunun lideri Maria Alyokina kurye kılığına girerek Moskova’dan kaçmayı başardı.

[Pussy Riot kümesinin başkanı Maria Alyokina Moskovadan Kurye kılığında kaçtı]
Kurtarıcı İsa katedralindeki protesto/AP

Dünya Pussy Riot kümesini 2012 yılında Moskova’daki ‘Kurtarıcı İsa’ katedralinde Putin’e karşı düzenledikleri hareketle tanımıştı. Mahkeme dünya çapında yankı uyandıran eylemi ‘holiganlık’ olarak görmüş, Nadeşa Tolokonnikova ve Maria Alyokina’ya 2’şer yıl mahpus cezası vermişti.

TEKRAREN DEFA MAHPUSA ATILDI

20 ay mahpusta kaldıktan sonra Rusya Anayasası’nın 20’nci yıldönümü vesilesiyle ilan edilen aftan yararlanan ve 2013 yılında tahliye olan Maria Alyokina Putin aykırısı hareketlerini sürdürdü ve geçtiğimiz yazdan beri her biri 15 gün olmak üzere altı kere daha mahpusa atıldı.

Son olarak Nisan ayında Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı eleştiren Alyokina mesken hapsine alındı. Fakat yetkililerin mesken hapsinin 21 günlük ceza kolonisine dönüştürüleceğini açıklaması ile kaçmak için planlar yapmaya başladı.

           

KURYE KIYAFETİ İLE KAÇTI

Rus aktivist gerekli planlamaları yaptıktan sonra Moskova polisi tarafından izlenen apartmandan kurye kılığına girerek çıkmayı başardı. Takip edilmemek için cep telefonunu geride bırakan genç bayan bir arkadaşı tarafından Belarus hududuna götürüldü. Buradan Litvanya’ya geçmesi bir hafta sürdü.

Litvanya’ya ulaştığında kaçış kıssasını The New York Times’a anlatan Alyokina, “Geçen hafta çok fazla sihirli olay yaşandı. Kulağa bir casus romanı üzere geliyor. Ne yaptığımı hala tam olarak anlamıyorum. Bunu başardığım için mutluyum” dedi.

BAĞCIKSIZ AYAKKABILARLA GİTTİ

Hapishane vazifelileri ayakkabı bağcıklarına el koyduğu için Moskova’dan Litvanya’ya uzanan seyahatini bağcıksız platform botlarla yapan Alyokina, küme üyeleri ile birlikte Ukrayna’ya yardım toplamak için bir turne düzenleyeceklerini ve performansları sırasında tekrar bu ayakkabıları giyeceğini açıkladı.

New York Times’a bir gün Rusya’ya dönmeyi umduğunu lakin Ukrayna’nın işgalinin anavatanına bakışını büsbütün değiştirdiğini söyleyen Rus aktivist “Rusya’nın artık var olmaya hakkı olduğunu düşünmüyorum” dedi.