Nureddin Nebati tekrar tutturamadı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mart ayında dolar 14,84 iken “Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” demişti… Bugün doların 18 lirayı aşarken Nebati’nin borsa konusundaki öngörüleri de tutmadı. Nebati pazar günü ‘borsa her geçen gün cazip hale geliyor’ derken, BİST 100 endeksi yüzde 4, bankacılık endeksi yüzde 18’den fazla kıymet kaybetti.

Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) sisteminin açıklandığı 17 Aralık günü 18 liradan 11 lira düzeylerine gerileyen dolar/TL kuru yeni yıla 13 lira düzeylerinde başladı ve Mart-Nisan-Mayıs aylarını 14.00 – 14.60 aralığında geçirdi.

Döviz piyasasındaki bu gelişmelerin akabinde mart ayında “Türkiye iktisadını kurtardık elhamdülillah” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 22 Mart 2022 günü “Bunlar bekliyorlar dolar kuru 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niçin olsun? Esasen Türk Lirası şu an en zayıf durumunda. Gideceği bir yer yok bir kere” dedi. Nebati bu kelamları söylediğinde dolar kuru 14,84 iken bugün KKM’ye karşın 18.20 düzeyini aşmış durumda.

NEBATİ’NİN İNCİLERİ

Döviz kuru ve iktisat konusunda öngörülerini birinci baharda paylaşmıştı:

19 Mart 2022: Ulusal para ünitemize lütfen itimadın. Bitti… Türkiye ekonomik modeliyle bundan sonra risklerin bertaraf edildiği, birinci başta yaşanmış olan risklerin artık güzelleştirildiği, geleceğe itimatla bakan bir Türkiye’de olduğumuzu lütfen unutmayın. Faiz ve kur odağında sığ bir alan içerisinde sıkışan Türkiye iktisadını kurtardık elhamdülillah.

TÜRK LİRASINA İNANCI ARTIRIYORUZ

21 Mart 2022: Enflasyon ilgili bir kahrımız var. Hiç merak etmeyin, aşıyoruz, aşacağız. Türk lirasına inancı artırıyoruz. Türkiye iktisadını faiz ve kur sarmalından çıkardık.

TÜRK LİRASI EN ZAYIF DURUMDA

22 Mart 2022: Bunlar bekliyorlar dolar kuru 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niçin olsun? Esasen Türk Lirası şu an en zayıf durumunda. Gideceği bir yer yok bir sefer. Vatandaş rahat olsun. Yatırımcı niçin çıksın. En berbat ihtimalle dövizi sabit devam edecek.

DÖVİZ KURU STABİL

4 Nisan 2022: Enflasyon, faiz ve kur bu kıymetli bir kıskaç. Bu üç alanda birincisi, kurların stabil hale gelmesiydi. Türkiye’de uzun yıllardan sonra kurun stabil olması noktasında döviz kurunda stabilizasyon sağlandı.

DÖVİZ KURU DENETİM ALTINDA

15 Nisan 2022: Sıkıntıları halı altına süpürenlerden değiliz. Döviz kurları denetim altında, enflasyonun üstesinden geleceğiz. Türk Lirası’na itimadın. Döviz kredisi ve dövizle süreç yapmaktan vazgeçin. Kur stabil hale geldi.

DÖVİZDEN SONRA BORSA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz pazar günü yani 11 Eylül’de ise borsada son bir ayda yaşanan yükselişle ilgili açıklama yaptı ve toplumsal medya hesabından, “Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yatırımcılarımız açısından her geçen gün daha da cazip hale geliyor” dedi.

Nebati’nin bu açıklamasından sonra, bir hafta boyunca Borsa İstanbul 100 Endeksi düşüş gösterdi. Son devirde harika bir performans gösteren bankacılık payları ise yüzde 18,04 bedel kaybetti.

Nureddin Nebati’nin paylaşımından sonra BIST 100 endeksi, en düşük 3.277,43 ve en yüksek 3.715,28 puanı gördükten sonra haftayı evvelki hafta kapanışına nazaran yüzde 4,09 azalarak 3.377,33 puandan tamamladı.

Aynı periyotta Borsa İstanbul Mali Endeksi yüzde 9,49 azalışla 3.460,31 puana, Sanayi Endeksi yüzde 0,41 düşüşle 5.267,06 puana geriledi.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesine neden olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek haftaki toplantısına ait para piyasalarında yüzde 76 ihtimalle 75 baz puanlık, yüzde 24 ihtimalle de 100 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığına işaret eden analistler, tahvil ve emtia piyasalarındaki fiyat hareketlerinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Şurası toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise Fed, İngiltere Merkez Bankası, (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararlarının piyasaların odağında olacağını söz eden analistler, bilgi gündeminde yurt içinde tüketici itimat endeksi yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Japonya’da enflasyon, Avro Bölgesinde tüketici inanç endeksi, ABD’de konut başlangıçları ve inşaat müsaadelerinin öne çıkacağını aktardı.