Öğretmenler iş bırakıyor

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Lideri Mehmet Alper Öğretici, SÖZCÜ WEB TV’ye açıklamalarda bulundu.

Cem Yıldırım

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Lideri Mehmet Alper Öğretici, SÖZCÜ WEB TV’ye açıklamalarda bulundu. Öğretmenlerin yetiştirilmesi, çalışma şartları, özlük hakları ve emekliliğini de düzenleyen meslek kanununa muhtaçlık olduğunu söyledi.

Öğretici, “Öğretmen temsilcilerimiz, okulların açılacağı 5 Eylül Pazartesi günü iş bırakacak. Tüm Türkiye genelinde temsilcilerimiz açıklamalar yapacak. Bizler de Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi olarak Ankara’da bakanlığa sesleneceğiz” dedi. İhtisas mesleği olan öğretmenlik için uzman ya da başöğretmen üzere sıfatlar getirilmesinin gerçek olmadığını belirten Öğretici, şunları söyledi:

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK

‘’Bizim yalnızca bir başöğretmenimiz var. O da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Öğretmenin başına uzman yahut başöğretmen sıfatının gelmesini yanlışsız bulmuyoruz. Bu durum öğretmenler odasında bile ayrımcılığa neden olur.

Şimdiden okul kayıtlarında veliler okul yöneticilerine, ‘Çocuğumun sınıfına, uzman ya da başöğretmen girsin’ talebinde bulunuyor. Veliler ortasında da kaosa neden olacak bu uygulama mutlaka kaldırılmalı ve imtihan iptal edilmelidir. Öğretmenler odasına girdiğinizde fiyatlı öğretmen, süreksiz öğretmen, kontratlı öğretmen, takımlı öğretmeni görmektesiniz. Artık buna uzman ve başöğretmen de eklenecek. Öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz. ‘’