Okul için SİT alanında özel imar aldılar

TÜRGEV bünyesinde kurulan Palet Okulları, faaliyetini Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’na taşıdı. Etraf Bakanlığı, Çamlıca’da yaptırdığı bina için İBB’yi bypass ederek özel düzenleme yaptı.

MÜTEVELLİ Heyet Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın yaptığı kısa ismi YETEV olan Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’na ilişkin Palet Çamlıca Okulları için, İstanbul Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’ndeki yaklaşık 3 bin metrekarelik parsel evvel “özel toplumsal altyapı” alanı ilan edildi. Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, daha evvel “üçüncü derece SİT alanı” ilan edilen ve yapılaşmaya kapatılan parselin imar durumunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni bypass ederek “özel toplumsal altyapı” alanına çevirdi.

PLAN NOTLARINA ÖZEL EK

Böylece o parselde, “birey ve toplumun kültürel, toplumsal ve rekreatif muhtaçlıklarının karşılanması, sağlıklı bir etraf ile ömür kalitelerinin artırılmasına yönelik özel bölüm tarafından eğitim, sıhhat, dini ve kültürel tesislerle, açık ve kapalı spor tesisleri, park, çocuk bahçesi, oyun alanı, meydan üzere açık ve yeşil alanlar” yapılmasının önü açıldı. Plan notlarına da özel olarak, “Kot geniş yoldan alınacaktır” ibaresi eklenerek, yükseklik 3 kat, inşaat hakkı oranı 1.40 olarak belirlendi. Akabinde da bu parselde Palet Çamlıca Okulları’nın inşaatı başlandı. Parselde bugün eğim nedeniyle caddeden kot alındığında 3 katlı, sokaktan bakıldığında 6 katlı olan bir bina yükseliyor. Okulun, 2022-2023 eğitim devrinde açılacağı belirtiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Doğan Monopol: Yapılaşmada sonu aştılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Doğan Monopol, alanda bakanlığın vakfa özel plan değişikliği yaptığını ve belirlenen imar kaidelerinin çok üzerinde yapılaşmaya gidildiğini açıkladı. İnhisar, bu parsel için daha evvel İBB Meclisi’nde alınan kararla gerçekleştirilen plan değişikliğinin açılan dava sonucu iptal edilmesi nedeniyle bakanlığın devreye girdiğini anlattı.

Doğan Tekel

PEYZAJ AKP’Lİ BELEDİYEDEN

Tekel, “Parsel mevcut planlarda ‘3. Derece Doğal Sit Alanı’ ve  ‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı’ işlevine sahipken sihirli dokunuş ile Özel Palet Okulu oldu. Kat yüksekliği 3 kat, emsal 1.40 verildi. Lakin imar kurallarının çok üzerinde bir yapılaşmaya gidildiği görülüyor. Emsal pahası en az 5 kat aşılmış. Bina da 6 katlı. SİT muhafazası altındaki Çamlıca’da bu binadan daha yüksek bina yok. Önünde de özel okul var ancak 2 katlı” dedi.

Tekel, açılış için gün sayan özel okulun etrafından yol ve peyzaj düzenlemesinin Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmasına da reaksiyon gösterdi.