Prens Harry tekrar ABD siyasetine giriyor

2020 yılında İngiliz Kraliyet Ailesi’ndeki misyonlarından ayrılmasıyla dikkat çeken Prens Harry, BM Genel Heyeti’nde yaptığı açılış konuşmasıyla tekrar ABD siyasetine girdi.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Prens Harry, New York’ta, Nelson Mandela Günü için BM Genel Kurulu’nda yaptığı açılış konuşması sırasında “anayasal hakların geri alınmasını” ve “birkaç kişinin aleyhine olan palavraları ve dezenformasyonu silaha dönüştürmeyi” eleştirdi.

Sussex Dükü Prens Harry, Yüksek Mahkeme’nin geçen ay kürtaja dair yasaklama hakkını eyaletlere geri veren Roe v. Wade kararına üstü kapalı bir taarruz da başlattı.

Eşi Meghan Markle’la birlikte gelen Harry, BM’deki iki saatlik toplantı sırasında iklim değişikliği ve yoksulluk üzerine konuştu.

Çift, geçen ay Kraliçe’nin Platinum Jübile’sini kutlamak için İngiltere’ye gittiklerinden bu yana birinci defa halk ortasında görüldüler.

SİYASİ OLARAK TARAF SEÇEBİLİYORLAR

Prens Harry konuşmasında şu noktalara değindi:

“Yaşadığımız, acı verici bir yıl oldu. Dünyanın her köşesindeki toplulukları mahvetmeye devam eden bir salgın yaşıyoruz.”

“İklim değişikliği, en savunmasız acıyla gezegenimizi alt üst ediyor. Birçoklarının değerine, az sayıdaki palavra ve dezenformasyonu silahlandırıyor.”

“Ukrayna’daki vahim savaştan ABD’deki anayasal hakların geri alınmasına kadar, Mandela’nın hayat nedeni olan demokrasi ve özgürlüğe yönelik global bir atağa şahit oluyoruz.”

İngiliz Kraliyet Ailesi üyelerinin siyasi olarak tarafsız olmaları gerekiyor. Sussex çifti, resmi vazifelerinden geri adım attıklarında “Yaptıkları her şeyin Majestelerinin bedellerini koruyacağına” dair yemin ettiler.