Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Koronavirüs hadise sayıları eksik dedi, ‘gerçek’ bilgiyi açıkladı

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 bilgilerine nazaran, 4-13 Temmuz haftası 117 bin 95 kişi koronavirüse yakalandı. Geçen haftaya nazaran, hadise sayısı yaklaşık 60 bin arttı.

Bir hafta içerisinde koronavirüs nedeniyle 31 kişi ömrünü yitirdi. Güzelleşenlerin sayısı ise 61 bin 47 olarak açıklandı.

Türkiye’de şimdiye kadar görülen hadise sayısı 15 milyon 297 bin 539 olarak açıklandı. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden toplam kişi sayısı da 99 bin 88 oldu.

Türk Tabipleri Birliği’nin aile tabipleriyle yaptığı ankete nazaran ise Covid-19 hadise sayıları, Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı sayılardan en az iki kat fazla.

Artan olay sayıları sonrası koronavirüsün son seyrine ait Halk TV’de açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Biz maalesef 5 dalga yaşadık 5 dalgada da hadiseler azalırken ‘salgın bitti’ diye sevinip bütün tedbirleri kaldırdık. Sonunda bir sonraki dalgaya yakalandık. Şu anda da 6. dalgada olay sayılarının arttığı dönemdeyiz” dedi.

“VAKA SAYISI AÇIKLANANIN EN AZ 40 KATI”

Türk Tabipleri Birliği’nin yaptığı çalışmanın eksik olduğunu belirten Ceyhan, “Tabipler Birliği’nin yaptığı çalışma eksik bir çalışma. Zira aile doktorlarına sormuşlar. Hadise sayısı iki katı falan değil, olay sayısı en az 40 katı. Zira bizden daha düzgün ve çok daha fazla test yapan ülkelerde bile yirmi de birini bulabiliyoruz diyor. Aile doktorları üzerinde yapılan çalışmada belirtisi az olduğu için test kriterlerine uymadığı için test yapılmayan hastalardan bahsetmiyor. Onlar bizm olumlu bulduğumuz bakanlığın sayı olarak eksik açıkladığı sayılardan bahsediyor” diye konuştu.

“GÜNLÜK OLAY SAYIMIZ PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ EN YÜKSEK NOKTADA”

Günlük olay sayımız salgının başından beri en yüksek noktada diyen Ceyahan, “Bütün o dalgaları düşünürseniz en yüksek dalgayı yaşıyoruz. Bu mutasyonların bitmesini beklememek lazım. Lakin virüsün bulaşmasına neden olacak mutasyonlar olmazsa bitebilir. Şu anda 100’e kadar virüs rapor edildi. Bunların 40 tanesi artık ehemmiyeti kalmadı diye takipten çıkarıldı. Şu anda hala takip edilen fakat halkın bilmediği potansiyel bir dalga oluşturma mümkünlüğü olan yeni varyanlar var. Örneğin, BA.2.75 dediğimiz bir varyant bir kıpırdanmaya neden oluyor. Bu da yayılırsa 7. dalga olacak. Bazen sonbaharda artacak deniyor lakin salgının vakti olmaz” sözlerini kullandı.

“GRİP ÇOK HAFİF BİR HASTALIK SANILIYOR”

‘Koronavirüs gribe dönüştü’ açıklamaları hakkında da yorum yapan Ceyhan, “Bunu söyleyenler maalesef gribi çok hafif bir hastalık sanıyor. Tarih boyunca insanları en çok ne öldürmüştür diye bakıldığında bunun tek karşılığı griptir. Şu anda da grip vefat riski taşıyan salgınlarda da yüzde 3’e yükselen vefat oranları var. O yüzden umarım grip üzere olmaz” diye konuştu.