Putin: Pakistan’a boru sınırıyla doğalgaz tedarik edebiliriz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde bugün başlayan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Doruğu kapsamında Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’le bir görüşme gerçekleştirdi. Putin, Şerif’le görüşmesinde Rusya’dan Pakistan’a boru sınırıyla doğalgaz tedarikinin mümkün olduğunu ve buna yönelik altyapının bir kısmının halihazırda inşa edildiğini belirtti.

Sputnik’in aktardığına nazaran Rusya başkanı, “Çok ilgi alımlı ve kapsamlı projeler mevcut. Bunlardan biri, ‘Pakistan Akımı’ diye tabir edilen boru çizgisi. Sıvılaştırılmış doğalgaz tedariki için gereken altyapının inşa edilmesi konuşuluyor. Rusya’dan Pakistan’a boru çizgisiyle gaz tedarik edilmesi konuşuluyor. Bu mümkün, yani altyapının bir kısmı halihazırda kuruldu. Rusya, Kazakistan, Özbekistan’ı kapsıyor. Afganistan’la bu mevzuya tahlil bulmamız gerekiyor” dedi.

Afganistan’da siyasi istikrarla ilgili meseleler olduğunu söyleyen Putin, “Ancak Afgan halkıyla olan âlâ bağlarımızı düşününce, Pakistan’ın bu ülkedeki durum üzerindeki nüfuzu sayesinde bu sorunun da çözüleceğini umuyorum” tabirlerini kullandı. Putin, Pakistan’ın Rusya için Güneydoğu Asya ve genel prestijiyle Asya’da öncelikli partnerlerden biri olduğunu da kaydederek iki ülke ortasındaki münasebetlerin müspet seyrettiğini ve bundan şad olduklarını ekledi. (HABER MERKEZİ)