Reflü nedir, nasıl geçer? Reflü belirtileri nedir? Reflüye ne yeterli gelir?

Reflü, en çok rastlanan mide rahatsızlıklarının başında geliyor. Reflü dünyada olduğu üzere ülkemizde de pek çok kişi de görülüyor. Reflü halk ortasında mide yanması ve mide ekşimesi biçiminde tanım edilir.

REFLÜ NEDİR?

Reflü, mide asidinin yemek borusuna yanlışsız geri kaçmasıdır. Yemek yeme alışkanlıkları ve kimi yiyeceklerin sık tüketimine bağlı olarak mide asidi ve mide içerikleri yemek borusuna geri kaçabilir. Hatta besinler boğaza kadar bile gelebilir. Bu durum reflü olarak isimlendirilmektedir.

REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflünün en yaygın belirtileri; midede yanma, ağza acı mide suyu gelmesi, göğüste ağrı, göğüse yumru oturmuş üzere hissetmei öksürük, ağız kokusu, yutkunma zahmeti. Reflü nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı kalp rahatsızlığı nedeni ile ortaya çıkan göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Reflü nedeniyle oluşan mide yanması genelde apansız ortaya çıkar. Mide sıvısının ağza gelmesi genelde yemeklerden sonra yaşanır. Reflü belirtileri çoklukla gece ya da yatarken ortaya çıkar. Reflü, uzun vadede faranjite ve astıma neden olabilir.

REFLÜ NEDEN OLUR?

Reflü, gastro özofageal reflü hastalığı olarak bilinen midede bulunan; asit, safra ve pankreas sıvısını da içeren besin karışımının yemek borusuna gelerek, uzun müddet temas etmesiyle yemek borusunun kendini muhafaza özelliğinin yok olması durumudur. Göğüs ardında yanma hissi fark edilir, sırta ve boğaza yayılabilir. Bu yanma, yemeklerden 30 dakika sonra başlar, idman ve öne eğilmekle artar. Sağlıklı bir bireyde yemek borusunun mide asidinden, mideyle ortasındaki kapakçık düzenekleri ve bedenin kendi özel sıvıları vasıtasıyla korunur. ‘Eğer mide ile yemek borusu ortasındaki kapakçıktaki bir gevşeklik, kayıcı tip mide fıtığının sonucu olarak mide ile yemek borusu ortasındaki reflü önleyici bariyerdeki bozukluk, yemek borusunun asiti temizlemesinde azalma, mide boşalmasında gecikme, mide asit salgılanmasında bir artış mevcut ise yemek borusu, bu mide asidinden kendisini gereğince koruyamaz.

REFLÜ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Reflü hastalığının tedavisinde ömür biçiminin değiştirlmesi büyük öenm taşır. Reflü hastalığının tedavisinde ekseriyetle reflü ilaçları kullanılır. Lakin ilaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Reflü tedavisinde hasta, doktorun verdiği diyet listesine sadık kalmalıdır.

Reflüye ne uygun gelir?

Reflü, hayat biçiminizde yapağacağınız değişiklikler ile hafifletilebilir ya da önlenebilir. Şayet reflü iseniz ya da reflü olmak istemiyorsanız birtakım nontalara dikkat etmelisiniz.

Reflü hastalığı olanların dikkat etmesi gerekenler:

-Çikolata, çok baharat, gazlı içeçek, kahve, soğan sarımsak, salça, portakal suyu üzere içeçek ve yiyeceklerden uzak durulmalı

-Sigara ve alkoldenden kaçınılmalı

-Stresten uzak durulmalı

-Yemek yerken lokmalar yeterli çiğnenmeli, süratli yemek yenmemeli

-Aç kalınmamalı, az ve sık beslenilmeli

-Yüksek yastık kullanılmalı

-Yemek yedikten sonra en erken 3 saat sonra uyunmalı

-Dar kıyafetler tercih edilmemeli

-İdeal kiloda olunmalı