Rus milyarder Abramoviç’ten AB’ye yaptırım davası

Rus oligark Roman Abramoviç, Avrupa Birliği’nin (AB) martta uygulamaya koyduğu yaptırımlara karşı tüzel süreç başlattı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde AB yaptırım listesine eklenen İngiliz futbol ekibi Chelsea’nin eski sahibi Abramoviç, AB Kurulu kararına karşı Lüksemburg’da bulunan AB Genel Mahkemesinde dava açtı.

AB, 15 Mart’ta Rus milyarder Abramoviç’e yaptırım uygulamaya başlamış, mal varlıklarını dondurmuş ve seyahat yasağı getirmişti.

AB Kurulu’nun yaptırım kararında, Abramoviç’in Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile uzun ve yakın bağları bulunan bir oligark olduğu, çok güzel bağlar sürdürdüğü belirtilmişti.

Rus önderle olan ilişkinin Abramoviç’in servetini muhafazasına yardımcı olduğu tez edilen kararda, ana hissedarı olduğu Evraz şirketinin ülkedeki en büyük vergi mükelleflerinden olduğu ve Rus karar vericilerden yarar sağladığı söz edilmişti.

Rusya, İsrail ve Portekiz vatandaşlığı bulunan Abramoviç, İngiliz hükümetinin yaptırım kararının akabinde sahibi olduğu Chelsea kadrosunu satmak zorunda kalmıştı.

İngiltere Premier Lig takımlarından Chelsea’nin 2,5 milyar sterlin karşılığında Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından satın alınması konusunda sonuncu mutabakata varılmıştı.