Selçuk Bayraktar ABD’li firmaya meydan okudu: Bakalım kim evvel yapacak

Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, İTÜ’lü öğrenciler ile Ulusal Teknoloji Atağı söyleşisinde buluştu. Burada Baykar’ın faaliyetlerine ait açıklamalarda bulunan Bayraktar, şu ana kadar Baykar üretimi insansız platformların ihracatı için 20’den fazla ülkeyle mukavele imzalandığını vurgulayarak 13’ünde bu insansız platformların faal olarak kullanıldığını söyledi.

Baykar’ın gelirlerinin %95’inden fazlasının ihracattan geldiğini söyleyen Bayraktar, Bayraktar TB2’nin dünyada en fazla ülkeye ihraç edilen ve en yüksek fiyat ve performans düzeyine sahip SİHA olduğunu belirtti.

“ABD’Lİ FİRMA BİRİNCİ BİZ YAPACAĞIZ DEDİ”

Selçuk Bayraktar, sunumu esnasında yeni geliştirilen ve dünyanın kısa pistli deniz platformlarına iniş-kalkış kabiliyetine sahip olacak birinci SİHA’sı olması planlanan Bayraktar TB3’e de değindi. Bayraktar, “Gerçi dün bir Amerikalı firma, ‘kısa pistli gemiler için biz birinci yapacağız’ diye yayında bulundu fakat bakalım kim evvel yapacak” dedi.

ABD’li General Atomics şirketi tarafından geliştirilen MQ-9B STOL İHA, geçtiğimiz günlerde birinci defa kamuoyuna tanıtılmıştı.