Silivri Belediye Lideri, Silivri Cezaevi’nin isminin değiştirilmesini talep etti

Adalet Bakanlığı’na başvurarak Silivri Cezaevi’nin isminin değiştirilmesini isteyen İstanbul Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz, Silivri kamu oyunun ortak bir talebi ve beklentisi olan Silivri Cezaevi’ni isminin “İstanbul Batıkapısı” olarak değiştirilmesini talep etti.

Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dilekçede Lider Yılmaz şu tabirleri kullandı:

“1.12.2021 tarihi itibariyle adrese dayalı nüfus tespitine nazaran 209 bin 103 nüfusa sahip olan ilçemiz, haziran ve ekim aylarında yazlıkçı ve tatilcilerinde iştiraki ile yaklaşık 600 bin bireye konut sahipliği yapmaktadır. Tarihi kayıtlara nazaran Bizans ve Osmanlı devirlerinde İstanbul’un sayfiye yeri olan Silivri’nin bu özelliği cumhuriyet devrinde de hal değiştirerek devam etmiştir.”

Silivri’nin çeşitli sebepler ve ihmaller sonucunda unutulduğunu belirten Volkan Yılmaz, ”Üzülerek tabir etmek isteriz ki, bugün Silivri geçmişte olduğu üzere İstanbul’un yanı başında sakin, huzur, tatil, yeşil, deniz, yoğurt sözleri hatırlanan ve tanım edilen bir ilçe değil cezaevi ile bilinir ve tanımlanır bir hale gelmiştir” sözlerine yer verdi.

“CEZAEVİ İLE HATIRLANIYORUZ”

Cezaevi ile tanınmasının ilçenin gelişmesi açısından negatif bir tesiri olduğunu belirten Yılmaz dilekçesinde şu tabirlere yer verdi:

“İnsanlar üzerinde oluşmuş bu olumsuz algının, ilçemizin tanınması, çekim merkezi haline gelmesi ve gelişmesi açısından negatif bir tesirinin olduğu Silivri de yaşayan herkesin ortak kanısıdır. Hemşehrilerimizin ve değişik kurum ve STK’ların bu taraftaki kanıları değişik vakit ve yerlerde devlet görevlilerine, Bakanlarımıza tarafımızdan iletilmiş ve Silivri ilçemizin bu olumsuz algıdan kurtulması için Cezaevin isminin değiştirilmesi talep edilmiştir. Silivri kamu oyunun ortak bir talebi ve beklentisi olan Silivri Cezaevi’ni isminin “İstanbul Batıkapısı” olarak değiştirilmesi konusunu bilgilerinize arz ederim”