Süleyman Soylu, Ankara’da düzenlenen 15 Temmuz programına katıldı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden 6 yıl geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan 15 Temmuz Şehitliği’ndeki anma merasimine katıldı.

Daha sonra Süleyman Soylu,15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle Ankara Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen anma programına iştirak sağladı.

Gaziler ve şehit yakınlarıyla selamlaşıldı

Bakan Soylu programda, 5 Temmuz gazisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan ile gelen Soylu, gaziler ve şehit yakınlarıyla selamlaştı.

Devam eden programda, Ahmet Hamdi Akseki Mescidi Müezzini Fatih Derdiyok, Kur’an-ı Kerim okudu. Ankara Müftüsü Hasan Çınar, Ankara’da tüm mescitler ve Kur’an kurslarında şehitler için okunan 3 bin 700 hatmin duasını yaptı.

Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarda bulundu.

Tek tek şehitlerin isimleri okundu

Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, Ankara Emniyet Müdürlüğünde 13, Gölbaşı Özel Hareket Dairesi Başkanlığında 44, Genelkurmay Başkanlığı önü, Kahramankazan ve TÜRKSAT’ta daha birçok kişinin şehit ve gazi olduğunu hatırlattı.

Her sene olduğu üzere bu yıl da şehitler için yoklama alan Soylu, tek tek şehitlerin isimlerini okudu. Bakan Soylu’ya törendekiler “Burada” karşılığını verdi.

15 Temmuz’dan sonra daha da güçlendik

Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra daha yerli ve daha ulusal olduğunu söz eden Soylu, Türkiye’nin terörden uyuşturucu gayretine kadar tarihindeki en başarılı sonuçları 15 Temmuz’dan sonra aldığını söyledi.

Bakan Soylu, millete laf söyleyenlerin, her gün bu milletin pak evlatlarına iftira üstüne iftira görüntüleri çekenlerin, devlete ve millete lisan uzatanların hepsinin yurt dışında olduğuna dikkati çekerek “Hiçbirinin ne kendilerinin ne de efendilerinin bu devletle ve bu milletle baş edecek güçleri yoktur.” ifadesini kullandı.

15 Temmuz’un galibinin millet olduğunu vurgulayan Süleyman Soylu, kelamlarına şu tabirleri kullanarak devam etti;

“Şehitlerimizi unutacak değiliz”

“Bize bu ihaneti yapanları asla affedecek değiliz. Kiminle kucaklaşırlarsa kucaklaşsınlar, kimden helallik isterlerse istesinler, kimlere amalı fakatlı cümleler kurdururlarsa kurdursunlar, bunları affedecek ve tekrar ortamıza alacak değiliz.

Mezarları dahi bu topraklara layık olamayacaktır. Yaşadığımız ihaneti unutacak değiliz. Şehitlerimizi unutacak değiliz.

Şu binaya nasıl bomba attıklarını, şu evlatların üstüne nasıl kurşun yağdırdıklarını, bu millete nasıl silah doğrulttuklarını, kimlerin yurt dışından haber beklediğini, kimlerin yurt içinde, hangi adalarda, hangi masalarda, bu işi önünü ardını planladığını, sonucunu maç izler üzere izlediğini de unutacak değiliz.

Bilesiniz o gece gazilerimize, Turgut müdürümüze, kahraman aslanlarımıza yapılanları asla unutacak, unutturacak da değiliz.


“Bu millet bunun hesabını size soracaktır”

Bilesiniz, 15 Temmuz’u asla sulandıramazlar, bizimle asla kucaklaşamazlar. Bileseniz, onları el altından affettirmeye çalışanlara sesleniyorum, bu millet bunun hesabını size soracaktır.

Vallahi Allah’ı hesaba katmadınız billahi Allah’ı hesaba katmadınız, vallahi bu ülkenin şehitlerini, eli dualıları hesaba katmadınız. Kendilerine öbür millet, öteki vatan bulsunlar, tutumumuz bu kadar açık ve nettir.”


Gaziler ve şehit yakınları da programa katıldı

Programa, Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy, birtakım AK Parti ve MHP milletvekilleri, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürü Vali Mehmet Aktaş, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, emniyet, jandarma ve kıyı güvenlik işçisi ile gaziler ve şehit yakınları katıldı.

AA’nın haberine nazaran; programda, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz görüntüleri izletildi.