Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile Putin telefonda görüştü

Kremlin görüşmeye dair “Her iki taraf, petrol arzı ve talebi arasındaki dengeyi korumak için zamanında ve etkili adımlar atmayı mümkün kılan OPEC Dışı Ülkeler çerçevesindeki işbirliği düzeyini değerlendirdi” açıklamasını yaptı.

Rusya Devlet Başkanlığınca telefon görüşmesine dair dün yapılan açıklamada, iki liderin dünya enerji piyasasında istikrarın sağlanması konusunu ayrıntılı ele aldığı vurgulandı. Açıklamada “Her iki taraf, petrol arzı ve talebi arasındaki dengeyi korumak için zamanında ve etkili adımlar atmayı mümkün kılan OPEC Dışı Ülkeler çerçevesindeki işbirliği düzeyini değerlendirdi” ifadeleri kullanıldı.

BLINKEN: YEMEN’DE KALICI BARIŞI DESTEKLİYORUZ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün itibariyle Suudi Arabistan temaslarına başladı. Suudi Arabistan Başbakanı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşen Bakan Blinken, iki ülkenin kurduğu koalisyon sonrasında Yemen’de barışın sağlandığını ifade ederek “Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile bir araya geldik ve bölgesel güvenlik, Sudan ve diğer konuları görüştük. Teröre karşı birlikte çalışmaya ve Yemen’de kalıcı barışı sağlama çabalarını desteklemeye karar verdik” dedi. Blinken temasları kapsamında bugün Batı Afrika ülkelerinin bakanlarıyla birlikte toplantı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx