Tayvan’ın ‘saldırı provası’ reaksiyonu verdiği tatbikattan imgeler yayınlandı

Tayvan Savunma Bakanlığı’nın “Çin’in adaya hücum provası yaptığı” argümanı üzerine ABD’den Çin’e “sorumsuzca aksiyonlarda bulunduğu” reaksiyonu gelirken Çin’in devlet televizyon kanallarında ise tatbikattan manzaralar yayınlandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Çin’in 4. güne giren tatbikatlarının gözlemlendiği, uçak ve gemiler konuşlandırılarak cevap verildiği belirtilerek “Bazı uçak ve gemiler, adayı Çin anakarasından ayıran Tayvan Boğazı’ndaki orta çizgiyi geçti” uyarısı da yapıldı. Çin’in 4 günlük tatbikatının bugün sona ermesi bekleniyor.

BBC’nin haberine nazaran, Beyaz Saray’dan Tayvan’ın “Çin’in taarruz provası” yaptığını açıklamasının akabinde Pekin’e “kışkırtıcı ve sorumsuz aksiyonlarda bulunduğu” yansısı geldi. Beyaz Saray sözcüsü, “Bu faaliyetler Çin’in statükoyu değiştirme uğraşlarında değerli bir tırmanış. Bunlar kışkırtıcı, sorumsuz aksiyon riskini artırıyor” açıklaması yaptı.

Çin’in devlet yayın kuruluşları ise Tayvan açıklarındaki son askeri tatbikatlardan imgeler yayınladı. Çin Komünist Partisi’nin yayını Küresel Times’ın aktardığına nazaran, imgelerde Çin ordusuna bağlı uçak ve gemilerin dünkü tatbikattan faaliyetlerine yer verildi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretinin akabinde Çin’den 3-7 Ağustos tarihlerinde Tayvan açıklarında kapsamlı askeri tatbikat kararı alınmıştı. (DIŞ HABERLER)