Trabzon’da vatandaşlar yol kapattı, ne jandarma ne de kaymakam ikna edebildi

Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde katı atık entegre ve bertaraf tesislerinden yayılan berbat koku vatandaşı isyan ettirdi. Tesise giden yolu katı atık kamyonlarına kapatan vatandaşlar, Jandarma ile karşı karşıya geldi.

Trabzon’un Araklı ilçesinde Taşönü Mahallesi’nde  TRABRİKAB (Trabzon ve Rize Vilayetleri Lokal İdareleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği) tarafından 2019 yılında kurulan Katı atık Entegre ve Bertaraf Tesisi Araklı ve hudut ilçe olan Arsin’i makûs kokuya boğdu. Yıllardır berbat kokuya maruz kalan vatandaşlar, ilçenin Yanbolu Vadisi’nde tesislere giden yolu kapatarak seslerini duyurmaya çalıştı.

NE JANDARMA, NE DE KAYMAKAM İKNA EDEMEDİ

Vahşi depolama yapılan tesisten yayılan makus kokuya isyan eden vatandaşlar, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu’nu bölgeye gelmesini aksi takdirde yolu açmayacaklarını söylediler. Çok sayıda jandarmanın sevk edildiği bölgede yöre halkı yol kapatma hareketini saatlerce sürdürdü.

“EŞKIYALIK YAPMIYORUZ, EŞKİYALARA KARŞI GAYRET EDİYORUZ”

Yolu açmak isteyen Jandarma ve vatandaş ortasında gergin dakikaların yaşandı. Konutlarında yemek yiyemediklerini söyleyen vatandaşlar, “Biz orada ölüyoruz. Ben valiyi istiyorum. Vali gelecek, ‘O bölgeyi hayvanlara ayırdık, siz hayvansınız’ diyecek. Biz yolu kesmedik, yalnızca çöp kamyonlarını sokmuyoruz. Öteki otomobiller gidip geliyor. Hiç badire yok. Biz eşkıyalık yapmıyoruz, eşkıyalara karşı çaba ediyoruz. Hata işlediğimizi düşünmüyoruz. Bizim ki hataysa onların ki bin katı daha cürüm. Başvurmadığımız resmi kurum kalmadı. Gelip bize bunu izah edecekler. Nasıl benim yolu kesme hakkım olmadığını düşünüyorlarsa, onların da bana o kokuyu aktarma hakları yok” dedi.

KAYMAKAM AĞIR REAKSİYONLA KARŞILANDI

Araklı Kaymakamı Kürşad Karaca aksiyon yapılan bölgeye gelerek vatandaşı ikna etmeye çalıştı lakin vatandaşın ağır yansısıyla karşılaştı. “Söylemek istediğim kıymetli bir konu var. Özgürlüğümüzü kullanırken oburunun özgürlüğüne mani olmamalıyız. Kenara geçelim, yol açılsın, karşılıklı konuşalım” diyen Kaymakam Karaca’ya vatandaş, “Sabaha kadar konuşsak da bunun tahlili olmayacak” diyecek karşılık verdi. 5 saat süren aksiyon sonrasında Taşönü Mahallesi’ne sokulmayan çöp kamyonları geri dönmek zorunda kaldı.

AKP’Lİ BELEDİYE LİDERİ ‘KOKU OLMAYACAK’ DEMİŞTİ

“Türkiye’nin en çevreci Katı Atık Tesisi” olarak tanıtımı yapılan tesis devrin AKP’li Belediye Lideri Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından ihale edilmişti.  450 milyon lira harcanan tesisler için Gümrükçüoğlu,  “Koku falan olmayan, güç tesisi olacak” demişti.