TTB: Bilim beşerlerine yapılan atakları kınıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Covid-19 salgınının başından bu yana Prof. Dr. Esin Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı amaç alan aşı terslerinin taciz ve tehdit içerikli ataklarına karşı sesini yükseltti, bilimin ve bilim insanlarının yanında olduklarını vurguladı. 

TTB Merkez Kurulu bir açıklama yaparak, aşı terslerinin bilim beşerlerine yönelik akınlarını kınadı. Yapılan açıklamada, “Bilimsel hiçbir temeli olmayan, bilimsel dataları çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan aşı zıtlığı ideolojisinin taraftarları, pandeminin başından itibaren bilhassa Prof. Dr. Esin Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı maksat alarak, uzun vakittir sürdürdükleri taciz ve tehdit içerikli hücumlarını son devirde ağırlaştırmıştır. Herkes bilmelidir ki toplum sıhhati için gecesini gündüzüne katan bilim insanları asla yalnız değildir” denildi.

“HAKİKAT BULANIKLAŞTIRILIYOR”

Aşı tersliği üzerinden bilimsel bilgiyi yok sayan, bilgi kirliliği yaratarak toplumda aşı tereddüdüne neden olan ve halk sıhhatini tehdit eden bu yaklaşıma dikkat çeken TTB Merkez Kurulu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Son olarak aşı aktifliğine dair yürütülmüş bir çalışmada da görülebileceği üzere, bir ülkede yalnızca Aralık 2020-Eylül 2021 ortasında 18 yaşının üstünde 27 milyon insanın hastalıktan, 1,6 milyon insanın hastaneye yatıştan ve 235 bin insanın Covid-19 bağlı mevtten aşı ile korunabildiği gerçeğini reddederek hakikati bulanıklaştırmaktadır.

TTB olarak bilim beşerlerine yapılan bu taarruzları kınıyor, bilimin ve bilim insanlarının yanında olduğumuzu çok güçlü bir biçimde söz ediyoruz” sözlerini kamuoyu ile paylaştı.