Türk futbolunda bir ilk! Göztepe’nin zaman süreci tamamlandı

Spor Toto 1. Lig grubu Göztepe’nin yüzde 70 payı Sport Republic’e resmen devredildi. Southampton’ın da sahibi olan şirket, Türk futbolundaki birinci yabancı yatırım olarak tarihe geçti.

İngiltere Premier Lig grubu Southampton’ın da sahibi olan Sport Republic, Spor Toto 1. Lig takımı Göztepe ile bölüm teslim muahedesinin imzalandığını duyurdu.

Bu satın almayla Türk futbolundaki birinci yabancı yatırımcı olan Sport Republic’in kurucu ortağı Rasmus Ankersen, Göztepe’nin yüzde 70’ini alarak kulübün denetimini eline aldı ve lider oldu.

Göztepe’nin yeni lideri Rasmus Ankersen | Fotoğraf: DepoPhotos

Ocak ayında Southampton’ı yüzde 80 pay karşılığında 100 milyon sterlinlik bir mutabakatla satın alan Londra merkezli yatırım şirketi, çok kulüplü modeline daha fazla grup eklemeye çalıştı. Şirket, Red Bull yahut City Football Group’a emsal formda çalışan bir kulüpler topluluğu yaratmayı amaçlıyorlar.

“TÜRKİYE’DE YENİ BİR SAYFA”

Göztepe’deki çoğunluk payını devreden kulübün eski sahibi Mehmet Sepil, “Sport Republic’in Göztepe’deki yatırımını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Sport Republic’in ülkemizde futbolda birinci yabancı yatırımcı olmasıyla Türk futbolunda yeni bir sayfanın başlangıcını işaret ediyor” tabirlerini kullandı.

Sport Republic sahibi olduğu Premier Lig grubu Southampton da muahedenin duyurulduğu tweet’e cevap vererek, “Sport Republic ailesine beğenilen geldiniz” sözlerini kullandı.

ANKERSEN AYLARDIR TAKİPTEYDİ

Futbol kulüplerine yaptığı yatırımlarla bilinen 39 yaşındaki Ankersen, birinci olarak ülkesinde Midtjylland grubunda vazife aldı. Midtjylland’ı Avrupa kupalarına kadar taşıyan Göztepe’nin yeni işvereni, rotayı İngiltere’ye çevirip 6 yıl Brendford’u yönetti. Brendford, Ankersen devrinde tarihinde birinci defa Premier Lig’e yükseldi. İngiltere’de 2021 yılında Sport Republic isimli spor fonunun kurucu ortaklarından olan Danimarkalı iş insanı, 2022’de Southampton’a yatırım yaptı. İki sefer İzmir’e gelip, Gürsel Aksel Stadı, Urla Adnan Süvari Tesisleri ve Torbalı’da yapılması planlanan altyapı tesislerini gezen, ligdeki Altay derbisini tribünden izleyen Ankersen, dönem boyunca Göztepe’yi yakından takip etti.