Türkiye’de öğrendiklerini Suriye’de sunabilmeliler

Suriyeli mültecilere ve topluluklarına yatırım yapan Karam Vakfı kurucusu, aslen Halepli olan Amerikalı mimar ve müellif Lina Sergie Attar, Suriyeli olarak yaşanan zulmü gördükten sonra harekete geçip göçmen kamplarını ziyaret ederek onlara dayanak olmaya çalıştığını söylüyor. Attar, “Suriye’deki savaşı sonlandıramayız lakin geleceği değiştirebilme potansiyelimiz var. Gayemiz buradaki genç mültecilerin ilerleyen vakitlerde nerede olurlarsa olsunlar kendileriyle ve topluluklarıyla ilgilenebilecekleri bir hale getirebilmek” diyor.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bayan tarafından “Dönüşüm Bizimle Başlar” temasıyla bu yıl birinci sefer düzenlenen Milletlerarası Farkındalık Doruğu (IAS) geçtiğimiz günlerde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dorukta; etraf ve sıhhat, göç, girişimcilik ve dijital bahisleri bayan gözüyle kapsamlı halde ele alındı. “Göç” oturumunda Karam Vakfı Kurucusu Lina Sergie Attar, kriz bölgelerinde yaşanan gelişmeleri ve tahlil tekliflerini değerlendirirken tıpkı vakitte Attar ile vakfının kuruluş öyküsünü de konuştuk.

Siz hiç lisanını, dinini, kültürünü bilmediğiniz bir yere gitmek ister miydiniz? Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve hudutlardan uzak olmayı ya da apartmanlarınızın yıkıldığını, apayrı bir yerde olmayı… Kanısı bile güç geliyordur. Bir iki günlüğüne kent dışına çıktığımızda, beş yıldızlı otellerde dahi kaldığımızda konutumuza döndüğümüzde “Evim, meskenim hoş evim” deriz daima. O rahatlıkta bile konutumuzu ararız daima. Düşünün öyleyse, konutumuza dönebileceğimiz bir yer var. Ancak meskenine, yurduna dönemeyenler de var. Öbür bir ülkede, diğer bir lisanı konuşmak zorunda kalan, diğer kültürü yaşamak mecburiyetinde bırakılanlar var. Bunlardan bir küme Suriyeli mülteciler ve onları unutmayan yardım eli uzatan Lina Sergie Attar. Aslen Halepli olan Amerikalı mimar ve muharrir Attar, yenilikçi eğitim ve liderlik gelişimi yoluyla genç Suriyeli mültecilere ve topluluklarına yatırım yapan kar gayesi gütmeyen bir kuruluş olan Karam Vakfı’nın kurucusu ve CEO’su tıpkı vakitte. O okullarda, üniversitelerde, büyük haber kuruluşlarında ve dünyanın dört bir yanındaki kurumlarda Suriye insani krizi hakkında cesurca kapsamlı bir biçimde konuşmalar yapan, Karam’ın Suriyeli mültecilerle yaptığı yenilikçi çalışmaları nedeniyle GOOD mecmuasının 2016 GOOD 100’ünden biri seçilen, makaleleri ve denemeleri birçok milletlerarası mecmualarda yayınlanan ve Worth mecmuasının Çığır Açanlar 2020’den biri seçilen Halepli Lina Sergie Attar.

NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMA

O büyükannesinin “Nereden geldiğini asla unutma. Zira o senin kim olduğunu gösterir” kelamını kendisine şiar edinmiş biri. Attar, büyükannesinin bu kelamının akabinde bir gün İstanbul’da bir tepede göç ile ilgili konuşma yapacağını hiç düşünmedi tahminen de. Attar, “Ailenizden, hudutlardan uzak olmak, apartmanlarınızın yıkılması, farklı bir yerde olmak çok zor” diyor. Attar, “Mülteci olmak ve olmamak… Nerede olduğumuzla ilgili, hangi yerde durduğumuzla ilgili bütün sorun. Hududun öbür tarafında her birimiz olabilirdik” diyor. Attar, bu insani krizi insani bir deneyime dönüştürebileceğimizi de vurguluyor ve tüm toplumlarla birlikte kültürel değişim ve canlılıkla birlikte bunu yaratabileceğimizi söylüyor.

GENÇLER İÇİN FIRSATLAR YARATABİLİRİZ

Arapça’da Karam sözünün cömertlik manasına geldiğini söyleyen Attar, 2007 yılında Karam Vakfı’nı kurmasının sebebini ise “Suriyeli olarak yaşanan zulmü gördükten sonra kendimi tutamadım ve bütün kampları ziyaret ettim. Kendi halkıma bir hizmet etmek ya da bir şeyler yapmak istedim. Çok istesem de vakitte geriye gidemeyiz. Ülkeme olan şeyleri geri alamam lakin gençler için çok büyük fırsatlar yaratabiliriz ve bu fırsatlar için hepimiz çalışmalıyız. Bu bizim en büyük sorumluluğumuz. Suriye’deki savaşı sonlandıramayız ancak geleceği değiştirebilme potansiyelimiz var. Onların öykülerini, trajedelerini dinlemek yerine tahlil teklifleri sunmalıyız. Gayemiz buradaki genç mültecilerin ilerleyen vakitlerde nerede olurlarsa olsunlar kendileriyle ve topluluklarıyla ilgilenebilecekleri bir hale getirebilmek. O yüzden bu işe başladım” halinde anlatıyor.

HER ŞEY MÜMKÜN

Hem Reyhanlı’da hem de İstanbul’ da “Karam Evleri”nin bulunduğunu söyleyen Attar, “Suriyeli mültecilere bir şeyler katmaya çalışıyoruz” diyor. Attar, “Her şeyin mümkün olduğu hissini bütün Suriyelilere yaşatmak istiyorum” diyor ve Karam Vakfı’ndaki faaliyetlerini şu sözlerle anlatıyor: “Karam Vakfı’nda çocukların mentorleri var. Çocuklar teknoloji ile iç içe, tasarım yapabiliyorlar ve hem öğrenip hem eğlenip hem de sosyalleşebiliyorlar, arkadaş olabiliyorlar. Çocuk olmayı ve genç olmayı tadabiliyorlar. Vakıfta erkekler ve kızlar kendi potansiyellerine varabilecek halde eğitiliyorlar.”

HAYALİM GENÇLERİN SURİYE’YE GERİ DÖNEBİLMELERİ

Attar, Reyhanlı’da yaptıkları “Yasemin Parkı” üzere projelerin hem Türk toplumunu hem Suriye toplumunu çok düzgün bir evreye getirdiğini söylüyor. Karam projesi ile geleceğin 10 bin başkanını yaratma isteklerinin de olduğunu belirten Attar, “Onları yetiştirebilirsek hem kendi toplumuna hem yaşadığı toplumda bir tesir bırakacaklar. Bir topluma hizmet etmek istiyorsan önderler yetiştirmen gerekiyor. Sonra onlar da bir formda kendi toplumlarını geliştiriyorlar” diyor. Attar, “Hayalim bir gün bu gençlerin Suriye’ye geri dönebilmeleri ve Türkiye’den öğrendikleri her şeyi kendi ülkelerine de sunabilmeleri. Benim isteğim hudutların ötesinde de insanların acı çekmeden birlikte yaşayabilmeleri” diyor.