Tuzlu Kahve Hikayesi

Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir?

Tuzlu kahvenin anlamı, kültürel değerlere önem verenler için en çok merak edilen konulardan biri olarak olarak öne çıkıyor. Kız isteme törenlerinin belki de en önemli ayrıntısı olan tuzlu kahve, aslında yüzyıllar öncesine dayanan bir kültür öğesi.

Tuzlu kahve kültürü, geçmiş zamanlarda özellikle de görücü usulü yapılan evliliklere ait bir gelenek olsa da günümüzde nesilden nesle aktarılarak varlığını devam ettiriyor . Peki hemen herkesin bildiği tuzlu kahve hikayesi nasıldır? Tuzlu kahvenin anlamı nedir?

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak tuzlu kahveye dair hem çok keyifli hem de bilgilendirici bir içerikle karşınızdayız! Eğer kültür ve tarihe meraklıysanız yazımızı okuyarak 40 yıllık hatrı ile gönülleri fetheden Türk kahvesinin damat adaylarına neden tuzlu ikram edildiğini öğrenebilirsiniz.

Bilinmeyen Yönleriyle Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir?

tuzlu kahvenin anlamı olarak hazırlanan kahve fincanları ve Türk kahvesi

Kız isteme merasimleri, ailelerin bir araya geldiği ve evliliğe doğru ilk adımın atıldığı en özel anlardan bir tanesidir. Genellikle ortamda bulunan herkesin çok heyecanlı olduğu bu törenlerde, heyecanın dozunu biraz da olsa azaltmak ve ortama sıcaklık katmak adına çeşitli seremoniler gerçekleştirilir.

Yüzüklerin takılması ve aile büyüklerinin gelin ile damat adaylarının evliliğini onayladığı bu önemli akşama anlam katan bir başka ayrıntı da damada ikram edilen tuzlu Türk kahvesi…

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan ve sembolik bir anlam taşıyan tuzlu kahve ile ilgili anlatılan pek çok farklı hikaye var. Bu hikayelerin kimi mutlu sonla biterken kimilerinin sonu hüzünlü…

Bununla birlikte günümüzde tuzlu kahve, aslında gelin ve damadın hayatlarında çok önemli bir yer edinen anlamlı törene dair gülerek hatırladıkları güzel bir anı. işte nesiller boyu devam eden bir gelenek olan tuzlu kahvenin anlamı ve bu konuda anlatılan hikayeler!

Tuzlu Kahve Sözsüz Bir İletişim Aracıdır

kadının elinde tuttuğu bir fincan Türk kahvesi

Tuzlu kahve ile ilgili en çok anlatılan hikayelerden biri, tuzlu kahvenin görücü usulü evliliklerde bir tür sözsüz iletişim aracı olarak kullanıldığıdır. Yani aslında tuzlu kahve, gelin tarafından damat adayına istediği evliliğin olup olmayacağına dair verilmiş bir cevaptır.

Görücü usulü evliliklerin revaçta olduğu zamanlardan bugünlere dek anlatılana göre, çok eski dönemlerde evliliğe doğru adım atan kadın ve erkek birbirlerini ilk kez isteme töreninde görmektedir.

Sonrasında gelin, damat adayı ve ailesine misafirperverliklerini göstermek için kahve ikram etmektedir. Gelin eğer damadı beğendiyse ve ona karşı bir şeyler hissettiyse kahveyi şekerli hazırlamakta ve bir tatlı ile birlikte servis etmektedir. Bu doğrultuda gelinin elinden hazırlanmış şekerli kahve, aslında “seni beğendim” anlamına gelmektedir.

Elbette tuzlu kahvenin anlamı şekerli kahve ile aynı değildir. Eğer gelin damat adayına şekerli kahve değil tuzlu kahve ikram ediyorsa bu gelinlik çağındaki kızın veya ailesinin damadı ya da ailesini beğenmediğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Tuzlu Kahve İle Verilen Sözler Vardır

müstakbel eşinin parmağına yüzük takan damat adayı

Tuzlu kahvenin anlamı ile ilgili anlatılan pek çok hikaye olduğunu daha öncesinde de belirtmiştik. O halde tuzlu kahveye dair bir başka hikayeye geçelim…

Gelinin damada tuzlu kahve ikram etmesinin bir başka anlamı da damadın kendisine karşı bağlılığını test etmektir. Eğer damat adayı, gelin adayının kendisine ikram ettiği tuzlu kahveyi hiç itiraz etmeden ve keyifle içerse bu damadın gelin adayı için her şeyi yapabileceğine dair verilen ufak bir söz olarak kabul edilmektedir.

Hatta yine anlatılan eski hikayelere göre bazen damat adayları kahveye atılan tuzun az olduğunu söyleyerek gelin için yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını vurgulamaktadır.