Twitter’ın eski güvenlik şefinden şok itiraf! Elon Musk’ın avukatları harekete geçti

Peiter Zatko’nun sızdırdığı bilgilere ulaşan CNN ve Washington Post’un haberlerine nazaran, Elon Musk’ın avukatları, bu bilgileri mahkemede kullanacak.

Daha evvel Twitter’ı almak için teşebbüslerde bulunan Musk, 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın fakat muahedesinden “Firmanın düzmece hesaplarla ilgili kendisine kâfi bilgiyi vermediğini” münasebet göstererek çekilmeye çalışıyor.

Sosyal medya sitesi ise dünyanın en güçlü insanı olan Musk’a, muahededen geri dönmemesi ve şirketi kelam verdiği üzere satın alması için dava açtı. 

Twitter ise Zatko’nun argümanlarının tutarsızlıklarla ve kusurlu bilgilerle dolu olduğunu savunuyor. Şirket Zatko’nun “etkisiz liderlik ve zayıf performans” sebebiyle ocak ayında işten çıkarıldığını açıkladı.

Dava Ekim ayında ABD’nin Delaware eyaletinde görülecek.

Duruşma öncesi taraflar karşılıklı olarak anlaşırsa dava düşebilir. 

Twitter, Musk’ın muahedede belirttiği üzere pay başına 54,20 dolar karşılığında satın almayı tamamlamasını umuyor. Buna dava sonunda hakim karar verecek.

Musk, toplumsal medya platformunu günlük olarak kullanan hesapların yüzde 10’unun bot hesap olduğunu savunuyor. Bu mevzuda araştırmalar yapan uzmanlar ise bu tezlerin yanlışsız olmayabileceğini söylüyor.

Twitter’ın varsayımlarına nazaran bu oran yüzde 5’in altında.

KESİN İSPAT KÂFİ DEĞİL

Temmuz ayında içeriden bilgiler paylaştığını belirterek ABD’deki denetleyici kurumlara bir şikayet dilekçesi ulaştıran Zatko, Twitter’ı “platformdaki bot hesapları yanlışsız bir halde tespit etme konusunda kâfi iradeyi göstermemekle” suçladı.

CBS News’in BBC’yle paylaştığı dilekçeye nazaran Zatko, Twitter’ın düzmece ve bot hesapların sayısına ulaşmak için kullandığı sistemi de eleştiriyor. 

Washington Post’ta yer alan haberde ise, dilekçede kâfi sayıda kesin delil sunulmadığı görüşüne yer veriliyor.

ELON MUSK’IN AVUKATLARI HAREKETE GEÇTİ

Buna karşın bu dilekçe Ekim ayında görülecek davada Musk’ın işine yarayabilir. Esasen Tesla kurucusu Musk’ın avukatları bu bilgileri de davada ispat göstermek üzere harekete geçti bile. Avukatlar, Zatko’ya davada şahit olarak dinlenmesi için celp gönderdi.

CNN’e bilgi veren Zatko’nun avukatı; Zatko’nun bu süreci Musk’ın şirketi satın alma isteğinin kamuoyuna açıklanmasından evvel başlattığını; Musk’la hiçbir halde bağlantıya geçmediğini söyledi.

Peiter Zatko, yazılım güvenliği alanında âlâ bilinen bir isim. Siber güvenlik alanında 1998’de ABD Kongresi’ndeki yapılan oturumlarda da yer almıştı. Defense Advanced Research Projects Agency (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı) ve Google’da da üst seviye durumlarda çalıştı. Zatko, uydurma hesapların yanısıra Twitter’ın güvenliği ve hassas bilgilerle ilgili siyasetini da eleştiriyor. 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE