Uçak seyahatlerinde maske zaruriliği kalkıyor

AB Havacılık Emniyeti Ajansı ile Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi, uçak seyahatlerinde koronavirüs nedeniyle önlem gayeli uygulanan güvenlik önlemlerinde değişiklik yaptı.

İki kurumun ortak açıklamasında, havalimanlarında ve uçakların içinde tıbbi maske zorunluluğuna yönelik uygulamanın kaldırılması tavsiye edildi.

EASA Yöneticisi Patrick Ky, “Avrupa genelinde ulusal makamların toplu ulaşım hakkında uyguladığı gerekliliklerdeki değişime uygun olarak, gelecek haftadan itibaren uçak seyahatlerinde yüz maskeleri mecburî olmayabilecek.” tabirini kullandı.

KENDİNİ HASTA HİSSEDEN YOLCULAR SORUMLULUK İÇİNDE DAVRANMALI

Yolcuların sorumluluk içinde davranmasını isteyen Ky, kendini hasta hisseden, aksıran yahut öksüren şahısların öbür yolcuların sıhhatini düşünerek maske takmasının kıymetli olduğuna işaret etti.

Uçuşlarda kalkış ve varış ülkelerindeki sıhhat kurallarına hürmet gösterilerek yolcular bu kurallar hakkında vakitlice bilgilendirilecek.

Maskeyle ilgili kurallar hava yolu şirketlerinin uygulamasına nazaran de değişiklik gösterebilecek. Örneğin toplu taşımada maske zaruriliği bulunan bir yere yapılacak uçuşlarda hava yolu şirketi maske takılmasını talep edebilecek.

Bağışıklık sistemi zayıf yahut kronik kimi hastalıkları bulunan yolcuların da maske takması gerekecek. Havalimanlarında da yolcuların toplumsal aralık ve paklık kurallarına uyması istenecek.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda Kovid-19 önlemleri kapsamındaki uygulamalar son aylarda gevşetilmişti. İngiltere, Hollanda, Danimarka üzere birçok Avrupa ülkesinde neredeyse hiçbir Kovid-19 önlemi kalmamış durumda. Birtakım ülkelerde ise toplu taşımada maske mecburiyeti üzere az sayıda uygulama devam ediyor.